GAZ HASTALIĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Mide gazı besinlerin iyi sindirilememesi sorununu akla getirse de farklı ve ciddi hastalıkların da habercisi olabilir.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Macit Gülten, yemek borusu ile mide arasındaki kasların görevinde bozulma sonucu, mideden yemek borusuna doğru tahriş edici maddelerden oluşan kaçağın ‘reflü’ hastalığına neden olduğunu söyledi.

Halk arasında ‘mide gazı’ olarak bilinen kaçağın, sürekli olması halinde yemek borusunu tahriş ederek iltihaplanmasına neden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gülten, bu hastalığın yaşlanmayla birlikte arttığını kaydetti.

Reflü bulunan hastaların midede ve göğüs kafesi arkasında yanma, yutkunma güçlüğü ve aralıklı veya sürekli ses kısıklığı şikayetleriyle doktora başvurduğuna değinen Doç. Dr. Gülten, bu hastalığın aşırı kilo ve çok dar kıyafetlerin giyilmesiyle arttığına dikkati çekti.

Reflünün gırtlak ve göğüs ağrısına neden olduğu için hastaların öncelikle kardiyoloji ve kulak-burun-boğaz kliniklerine gittiklerini belirten Doç. Dr. Gülten, ‘tetkikler sonucunda rahatsızlığın mideden kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Reflü hastalığı hafife alınmamalıdır. Şiddetli ve uzun yıllar boyu tedavi edilmeyen reflünün, yemek borusu ve gırtlak kanserlerinin gelişmesinde de rolü olabileceği unutulmamalıdır’ dedi.

Yatmadan 3 saat önce yemeye son verin!

Yetişkin nüfus arasında, her 5 kişiden birinde görülen reflü hastalığından korunmak için beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Gülten, ‘Aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler, alkol, sigara, çikolata, gazlı içecekler ve kafein içeren bütün gıdalar reflüyü artırır. Bu gibi yiyecekler, özellikle akşam yemeklerinde tercih edilmemelidir. Yatmadan önceki 3 saat içinde de yemek yenilmemelidir’ diye konuştu.

Kaynak : Ekolay