Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kizilay’dan tüyler ürperten açiklama

Kizilay Baskani’na göre , Faktör 8 ile Faktör 9 içeren ilaçlardan Türkiye’de birçok kisiye AIDS hastaligi geçti.

Kizilay Genel Baskani Dr. Ertan Gönen, kanin pihtilasmasini saglayan "Faktör 8" ve "Faktör 9", bagisiklik sistemi ile protein düzenini ayarlayan "Human Albümin" adli ilaçlarin ithaliyle Türkiye’ye AIDS, sarilik ve benzeri hastaliklar geçtigini söyledi. Gönen, 57. Hükümet döneminde Kizilay’in harcamasi için gönderilen, ancak Basbakanlik tarafindan kullanilan 11 trilyon 300 milyar lirayla röntgen filminden ugradiklari 30 trilyonluk zararin da karsilanmasini istedi.

Ecevit hükümetinin yanlis uygulamalari yüzünden gelirlerinin azaldigini, ögrencilere burs veremediklerini, yatirim yapmadiklarini öne süren Gönen, söyle konustu: "Ecevit Hükümeti döneminde Maliye Bakanligi’nca röntgen filmlerindeki ek verginin yüzde 60’i kesilince Kizilay 30 trilyondan oldu. Bunun yani sira yurtdisi ve içinden gelen bagislar, nakdi yardimlar, Basbakanlik hesabina geçirildi. Ecevit, bize gelen paralarin ödenmesi talimati verdi ama ‘Elimizde 1 trilyon lira kaldi. Paralari harcadik’ dediler. Biz, Kizilay olarak halktan aldigimizi halka veriyoruz. Kizilay sizindir, milletindir. milletin kurumunu kimse hedef almasin."

Türkiye’de üretilemeyen kan ilaçlari nedeniyle yüzde 50 oraninda AIDS ve sarilik türünde bulasici hastalik ithal ettigini açiklayan Gönen, sunlari kaydetti: "Türkiye halen Faktör 8 ve Faktör 9 gibi çok önemli bazi ilaçlari üretemiyor. Türkiye’deki AIDS ve Hepatit C gibi hastaliklarin büyük çogunlugu disaridan alinan kanlar nedeniyle ortaya çikmistir. Kansas projesi ile Türkiye disa bagimliliktan kurtulacak, vatandasin 200-300 milyon lira ödeyerek aldigi ilaçlar yüzde 70 daha ucuza satilacak ve bulasici hastaliklar büyük ölçüde önlenecektir. Kizilay Kansas’i faaliyete geçirmek için tüm olanaklarini kullandi."

Kontrol, denetim yok

• Talasemi Dayanisma Dernegi (TADAD) Baskani, Çapa Kizilay Kan Merkezi eski müdürü Dr. Duru Malyali:

"Gönen’in söyledikleri dogru. Kan ve kan ürünlerinden AIDS, hepatit bulasir. Kan ürünlerini hemofili (kanin pihtilasmamasi) gibi kan hastaliklari ile lösemi gibi kan kanserlerinde kullaniliyor. Bu ilaçlar Türkiye’de olmadigindan Fransa, Almanya ve ABD’den ithal ediyoruz. Bu ülkelerde de AIDS riski çok fazla. Ithalat iznini Saglik Bakanligi veriyor ve özel firmalar ithal ediyor. Kan ürünlerine AIDS, hepatit var mi diye bakilamiyor. Gidip bir özel hastaneden reçeteyle Faktör 8’i alabilirsiniz, bir ahbabinizla yurtdisindan getirtebilirsiniz. Hiç kimse denetlemiyor bunu."

• Istanbul Tip Fakültesi’nden Prof. Dr. Deniz Sargin:

"Bu ürünlerde virüsleri ortadan kaldirma çalismalari yapiliyor. AIDS’in ortaya çikisindan itibaren kontroller iyilesmeye basladi. Ama her an kandan elde edilen ürünlerden yeni bir virüs çikma olasiligi mevcut. AIDS de 80 öncesinde bilinmiyordu. Bunun gibi kanla tasinan bir virüs bu ürünlerden bulasabilir. Kontrolü yapilmamis ürünleri almamak lazim."
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası