KIZILAY’DAN TÜYLER ÜRPERTEN AÇIKLAMA

Kızılay Başkanı’na göre , Faktör 8 ile Faktör 9 içeren ilaçlardan Türkiye’de birçok kişiye AIDS hastalığı geçti.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Ertan Gönen, kanın pıhtılaşmasını sağlayan “Faktör 8” ve “Faktör 9”, bağışıklık sistemi ile protein düzenini ayarlayan “Human Albümin” adlı ilaçların ithaliyle Türkiye’ye AIDS, sarılık ve benzeri hastalıklar geçtiğini söyledi. Gönen, 57. Hükümet döneminde Kızılay’ın harcaması için gönderilen, ancak Başbakanlık tarafından kullanılan 11 trilyon 300 milyar lirayla röntgen filminden uğradıkları 30 trilyonluk zararın da karşılanmasını istedi.

Ecevit hükümetinin yanlış uygulamaları yüzünden gelirlerinin azaldığını, ögrencilere burs veremediklerini, yatırım yapmadıklarını öne süren Gönen, şöyle konuştu: “Ecevit Hükümeti döneminde Maliye Bakanlığı’nca röntgen filmlerindeki ek verginin yüzde 60’ı kesilince Kızılay 30 trilyondan oldu. Bunun yanı sıra yurtdışı ve içinden gelen bağışlar, nakdi yardımlar, Başbakanlık hesabına geçirildi. Ecevit, bize gelen paraların ödenmesi talimatı verdi ama ‘Elimizde 1 trilyon lira kaldı. Paraları harcadık’ dediler. Biz, Kızılay olarak halktan aldığımızı halka veriyoruz. Kızılay sizindir, milletindir. milletin kurumunu kimse hedef almasın.”

Türkiye’de üretilemeyen kan ilaçları nedeniyle yüzde 50 oranında AIDS ve sarılık türünde bulaşıcı hastalık ithal ettiğini açıklayan Gönen, şunları kaydetti: “Türkiye halen Faktör 8 ve Faktör 9 gibi çok önemli bazı ilaçları üretemiyor. Türkiye’deki AIDS ve Hepatit C gibi hastalıkların büyük çoğunluğu dışarıdan alınan kanlar nedeniyle ortaya çıkmıştır. Kansaş projesi ile Türkiye dışa bağımlılıktan kurtulacak, vatandaşın 200-300 milyon lira ödeyerek aldığı ilaçlar yüzde 70 daha ucuza satılacak ve bulaşıcı hastalıklar büyük ölçüde önlenecektir. Kızılay Kansaş’ı faaliyete geçirmek için tüm olanaklarını kullandı.”

Kontrol, denetim yok

• Talasemi Dayanışma Derneği (TADAD) Başkanı, Çapa Kızılay Kan Merkezi eski müdürü Dr. Duru Malyalı:

“Gönen’in söyledikleri doğru. Kan ve kan ürünlerinden AIDS, hepatit bulaşır. Kan ürünlerini hemofili (kanın pıhtılaşmaması) gibi kan hastalıkları ile lösemi gibi kan kanserlerinde kullanılıyor. Bu ilaçlar Türkiye’de olmadığından Fransa, Almanya ve ABD’den ithal ediyoruz. Bu ülkelerde de AIDS riski çok fazla. İthalat iznini Sağlık Bakanlığı veriyor ve özel firmalar ithal ediyor. Kan ürünlerine AIDS, hepatit var mı diye bakılamıyor. Gidip bir özel hastaneden reçeteyle Faktör 8’i alabilirsiniz, bir ahbabınızla yurtdışından getirtebilirsiniz. Hiç kimse denetlemiyor bunu.”

• İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Deniz Sargın:

“Bu ürünlerde virüsleri ortadan kaldırma çalışmaları yapılıyor. AIDS’in ortaya çıkışından itibaren kontroller iyileşmeye başladı. Ama her an kandan elde edilen ürünlerden yeni bir virüs çıkma olasılığı mevcut. AIDS de 80 öncesinde bilinmiyordu. Bunun gibi kanla taşınan bir virüs bu ürünlerden bulaşabilir. Kontrolü yapılmamış ürünleri almamak lazım.”