Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kolesterolün düsmani yagsiz yogurt

Doç. Dr. Nihat Akin, “yapilan arastirmalar, fermente süt ürünleriyle beslenen kisilerde kolesterolün düsük oldugunu göstermektedir” dedi.

Yagsiz yogurt gibi fermente süt ürünlerinin, tehlikeli kalp ve damar hastaliklarina neden olan kolesterolü ciddi oranda düsürdügü bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gida Mühendisligi Bölümü ögretim üyesi Doç. Dr. Nihat Akin, tüm dünyada büyük tehdit olusturan ve çogunlukla ölümlere neden olan kolesterolün düzensiz ve yanlis beslenmeden kaynaklandigini söyledi. Bu çerçevede, kolesterolü düsürücü etki gösterecek ürünler üzerinde çalismaya basladiklarini bildiren Akin, son olarak yagsiz yogurdun beslenmedeki önemi üzerine bir arastirma yaptiklarini kaydetti.

FARELER ÜZERINDE ARASTIRMA YAPILDI

Yaklasik bir ay süren arastirma kapsaminda deney hayvani olarak kullanilan farelere ilk hafta, kolesterolü yüksek yemler verildigini belirten Akin, hafta sonunda farelerin kandaki kolesterol miktarinin en üst seviyeye çikarildigini bildirdi. Devam eden haftalarda farelerin fermente süt ürünü olarak bilinen yagli ve yagsiz yogurtla beslendigini anlatan Akin, sunlari ifade etti: “Yagli yogurtla beslenen farelerin kolesterol miktarinda önemsiz sayilabilecek oranda düsüs gözlendi. Buna karsin, beslenmesinde yagsiz yogurda agirlik verilen farelerin kan serum kolesterol seviyesinde önemli derecede düsüs oldu. Yagsiz yogurt düsük lipit içeriginde antikolesterolemik aktivitesi oldugu belirlendi. Geçmiste yapilan benzer arastirmalar da fermente süt ürünleriyle beslenen kisilerde kolesterolün düsük oldugunu gösteriyor.”

YAGSIZ YOGURT TÜKETIN

Beslenmelerinde fermente süt ürünlerine önem vermeyen kisilerde kolesterol olasiliginin yüksek oldugunu vurgulayan Akin, “Bu nedenle tehlikeli kalp ve damar hastaliklarina yol açan kolesterolü gereginden fazla olan kisilere yagsiz yogurt tüketmelerini ve diyetlerinde bu tür ürünleri mutlaka bulundurmalarini öneriyoruz” diye konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası