KOLESTEROLÜN DÜŞMANI YAĞSIZ YOĞURT

Doç. Dr. Nihat Akın, “yapılan araştırmalar, fermente süt ürünleriyle beslenen kişilerde kolesterolün düşük olduğunu göstermektedir” dedi.

Yağsız yoğurt gibi fermente süt ürünlerinin, tehlikeli kalp ve damar hastalıklarına neden olan kolesterolü ciddi oranda düşürdüğü bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nihat Akın, tüm dünyada büyük tehdit oluşturan ve çoğunlukla ölümlere neden olan kolesterolün düzensiz ve yanlış beslenmeden kaynaklandığını söyledi. Bu çerçevede, kolesterolü düşürücü etki gösterecek ürünler üzerinde çalışmaya başladıklarını bildiren Akın, son olarak yağsız yoğurdun beslenmedeki önemi üzerine bir araştırma yaptıklarını kaydetti.

FARELER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Yaklaşık bir ay süren araştırma kapsamında deney hayvanı olarak kullanılan farelere ilk hafta, kolesterolü yüksek yemler verildiğini belirten Akın, hafta sonunda farelerin kandaki kolesterol miktarının en üst seviyeye çıkarıldığını bildirdi. Devam eden haftalarda farelerin fermente süt ürünü olarak bilinen yağlı ve yağsız yoğurtla beslendiğini anlatan Akın, şunları ifade etti: “Yağlı yoğurtla beslenen farelerin kolesterol miktarında önemsiz sayılabilecek oranda düşüş gözlendi. Buna karşın, beslenmesinde yağsız yoğurda ağırlık verilen farelerin kan serum kolesterol seviyesinde önemli derecede düşüş oldu. Yağsız yoğurt düşük lipit içeriğinde antikolesterolemik aktivitesi olduğu belirlendi. Geçmişte yapılan benzer araştırmalar da fermente süt ürünleriyle beslenen kişilerde kolesterolün düşük olduğunu gösteriyor.”

YAĞSIZ YOĞURT TÜKETİN

Beslenmelerinde fermente süt ürünlerine önem vermeyen kişilerde kolesterol olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Akın, “Bu nedenle tehlikeli kalp ve damar hastalıklarına yol açan kolesterolü gereğinden fazla olan kişilere yağsız yoğurt tüketmelerini ve diyetlerinde bu tür ürünleri mutlaka bulundurmalarını öneriyoruz” diye konuştu.