Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bogaziniz agridigi zaman

Virüslerle ve bakterilerle olan enfeksiyonlar, sinüzit, allerji gibi pek çok sey bogaz agrisina yolaçabilir.

Bogaz agrisiyla birlikte yüksek atesiniz varsa ve nefes alma ya da yutma güçlügü çekiyorsaniz veya kendinizi çok yorgun hissediyorsaniz hemen doktorunuzu görmelisiniz.

ANTIBIYOTIK NE ZAMAN KULLANILMALI?

Doktorunuz sikayetlerinize ve fizik muayene bulgulariniza göre antibiyotik kullanip kullanmamaya karar verir. Antibiyotikler genellikle A grubu streptokoklarin yaptigi enfeksiyonlarda bulunur. Streptekoklara bagli bogaz enfeksiyonlarinda bogaz agrisi ve ates birdenbire baslar ve hastada soguk alginligi ve öksürük bulgulari bulunmaz.

Streptokoksik bogaz enfeksiyonu en çok 5-12 yas arasi çocuklarda örülür. Fizik muayenede boyundaki lenf bezleri sistir, bogaz kirmizidir ve bademciklerin üstünde iltihap vardir. Eger bu bulgulara sahipseniz doktorunuz diger bazi testleri de yaparak antibiyotik kullanip kullanmamaya karar verir.

HANGI TESTLER YAPILMALI?

En çok uygulanan test bogaz kültürü almaktir. Bogaz kültürü bogaza bir eküvyon sürülerek alinir. Daha sonra eküvyon özel bir besi yerine konarak bakterilerinin üremesine izin verilir. Yapilabilecek diger testler beyaz küre sayisinin kontrol edilmesidir. Eneksiyoz mononükleosis için de kan testi yapilabilir.

HERKESE ANTIBIYOTIK VERILMEZ

Antibiyotikler verildigi her seferinde az da olsa bir alerjik reaksiyon olusturma riski tasirlar. Bu reaksiyonlarin bazilari ciddi olabilir. Antibiyotikler bazi yan etkilere de yolaçabilir. En sik görülen yan etki karin agrisi ve ishaldir. En önemlisi ise eger antibiyotikler pek çok kisi tarafindan sikça kullaniliyorsa bakteriler antibiyotige direnç gelistirebilir. Böylelikle antibiyotikler hastaliklari tedavide basarisiz olabilir. Bunu önlemek için doktorlar antibiyotikleri ihtiyaci olan hastalarda kullanmaya çalisirlar. Antibiyotikler sadece bakterilere karsi bogaz enfeksiyonlarinda yardimci olabilirler. Antibiyotikler çogunlukla virüslerin yolaçtigi soguk alginligina bagli bogaz enfeksiyonlarini tedavi etmezler.

DOKTORUNUZ ANTIBIYOTIK VERMEZSE, KENDINIZI NASIL IYI HISSEDEBILIRSINIZ?

Neye bagli bir bogaz enfeksiyonu geçirirseniz geçirin kendinizi iyi hissetmeniz birkaç gün alacaktir. Semptomlariniz için bazi seyler yapabilirsiniz. Ates ve kas agrilariniz varsa doktorunuz hangi ilacin sizin için en uygun oldugunu söyleyecektir. Pastiller ve bogaz spreyleri de bogaz agrisini azaltabilir. Bazen ilik su ile gargara yapmak yardimci olabilir. Hafif soguk gidalar daha kolaylikla yenebilir. Mutlaka yatak istirahati yapmaya ve içebildiginiz kadar sivi içmeye çalisin.

NE ZAMAN DOKTORU TEKRAR ARAMALISINIZ?

Hastaligin seyri sirasinda sikayetleriniz degisebilir. Asagidakilerden herhangi biri varsa tekrar doktorunuzu arayin:

5 gün içinde düsmeyen ates olursa,

Bogaz agriniz yutmanizi engelleyecek kadar arttiysa,

Agzinizi tam olarak açamiyorsaniz,

Ayaga kalktiginiz zaman basiniz dönüyorsa,

Merak ettiginiz diger bulgu veya sikayetlerde.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası