Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Organ naklinde ulasim kolayligi

Saglik Bakanligi, organ ve dokularin zamaninda ulasimi için Türk Hava Kurumu ve Devlet Hava Meydanlari Isletmesi Genel Müdürlügü ile iki ayri protokol imzaladi

Imzalanan protokollere göre, Saglik Bakanligi, uçak veya helikopter kiralanmasi konusunda organ ve doku nakli merkezi ile kurum arasindaki koordinasyonu saglayacak. Organ veya doku naklini gerçeklestiren kurum tarafindan ödenen uçak veya helikopter ücretinde de büyük ölçüde indirim saglanacak.

Organ ve doku nakli yapilacak hastalar için bulunan organa zamaninda ulasamama sorunu ortadan kalkiyor. Saglik Bakanligi, organ ve doku nakli hizmetlerinin daha etkin sekilde verilmesi için, Türk Hava Kurumu (THK) Genel Baskanligi ile THK uçaklarinin, Devlet Hava Meydanlari Isletmesi Genel Müdürlügü (DHMI) ile de DHMI‘ye ait helikopterlerin kiralanmasina iliskin iki ayri protokol imzaladi.

Donörden çikarilan organlarin zamaninda dagitimi, Türkiye’de organ ve doku nakillerinde en önemli sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Donörden çikan kalbin en geç 4, karacigerin 6, böbreklerin ise 72 saat içinde baska bir hastaya nakledilmesi gerekiyor.

Saglik Bakanligi, organ ve dokularin ilgili yerlere zamaninda ulasmasi konusunda Türk Hava Yollari’nin tarifeli seferlerinin yetersiz kalmasi nedeniyle THK uçaklarinin ve DHMI helikopterlerinin kullanilmasini talep etti.

ÜCRETTE INDIRIM SAGLANACAK

Saglik Bakanligi ile iki kurum arasinda imzalanan protokollere göre, Bakanlik, uçak veya helikopter kiralanmasi konusunda organ ve doku nakli merkezi ile kurum arasindaki koordinasyonu saglayacak. Organ veya doku naklini gerçeklestirecek kurum veya kurulusun bashekimi veya yetkili koordinatör tarafindan talep edilmesi halinde DHMI helikopterini, THK ise çift motorlu, kabin tazyikli ve her türlü hava sartlarinda uçabilen bir uçagini hazir hale getirecek. Protokollerle, organ veya doku naklini gerçeklestiren kurum tarafindan ödenen uçak veya helikopter ücretinde de büyük ölçüde indirim saglanacak. Ortalama 2000 dolara malolan uçakla donör tasima hizmeti, gündüz yapilan uçuslar için 700 dolar/saat+KDV, gece uçuslar için 750 dolar/saat+KDV olarak belirlenirken, helikopter uçuslari için de fiyat KDV dahil 800 dolar/saat olarak kararlastirildi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası