Genel SağlıkHABERLER

‘KEMERİNİZİ SIKMAYIN’

Yiyecek ve içecekler kadar, kullanılan eşyaların da mide sağlığı açısında büyük önem taşıdığı belirtildi.

Çok sıkı bağlanan kemer ya da korsenin, asitlerin geriye kaçmasına ve mide kapağının gevşemesine neden olabileceği belirtildi.

Kemerlerin çok sıkı bağlanmaması ve şişman kişilerin korse takmaması gerektiğine işaret eden Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, şunları anlattı: “Çok sıkı bağlanan kemer ya da korse, asitlerin geriye kaçmasına ve mide kapağının gevşemesine neden olabilir. Karabiber, acı biber, çiğ soğan ve sarımsak ise asit salgısını artırdığı için yemekborusu kapağının gevşemesine yolaçar. Ayrıca, sigara midenin hareketlerini bozar. Safra asitleri ve pankreastaki asitler geriye kaçar ve görevlerini yapamaz. Aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler ile içecekler de midede yaralara neden olur. Sık sık tekrarlayan bu yaralar, kanser riskini artırmaktadır.”

İLAÇLARIN MİDEYE ETKİSİ

Aspirin, romatizma ilaçları ve kortizon içeren ilaçların mideyi tahriş ettiğini belirten Yücesoy, “Daha önce midede kanama olmuşsa, ülser, kusnukta kan tespit edilmişse ilaç yazılmadan önce bunlar mutlaka hekime söylenmeli ve koruyucu önlemler alınmalıdır. Aspirin ve romatizma ilaçları asla aç karnına içilmemeli, suda eritilerek, bol suyla içilmelidir. Eğer şişkinlik ve bulantı olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır” diye konuştu.

Maden suyu ve soda içilmesinde mide açısında bir sakınca olmadığını ifade eden Yücesoy, “Bu içecekler yemekten sonra içilmelidir. Bazı kişilerde midede sıkışan gazın çıkışını sağladığı için rahatlık verir. Ancak, tansiyon ve kalp hastalarının içmesi sakıncalıdır” dedi.