Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Madensuyu çok yararli

Saglik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirilan 24 madensuyu üzerinde yapilan bir arastirma, dogal mineralli sularin kemik erimesinden dis çürügüne kadar bir dizi saglik sorununa karsi kisiyi korudugunu ortaya çikardi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi oldugunu söylüyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptigi açiklamada, arastirmada, maden sularinin kimyasal analizlerini yaparak saglik üzerindeki etkilerini degerlendirdiklerini söyledi.

Dogal mineralli sularin, içerdikleri mineraller nedeniyle insan sagligini koruma ve gelistirmenin yaninda, bazi hastaliklarin dogrudan ya da dolayli tedavisinde de kullanilabildigini anlatan Prof. Dr. Karagülle, “Madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi bulunuyor” dedi. Prof. Dr. Karagülle, insan vücudunun günde 2,5 litre suya ihtiyaci oldugunu ve bunun bir kisminin mineralli suyla karsilanabilecegini vurgulayarak, “Böylece vücudun ihtiyaci olan mineraller de ayni zamanda karsilanmis olur” diye konustu.

“YÜZDE 99’U BOSA AKIYOR”

Maden sularindan kalsiyum ve magnezyumun emiliminin daha fazla oldugunu da ifade eden Prof. Dr. Karagülle, sunlari kaydetti: “Türkiye’de böyle bir dogal zenginlik kaynagimiz var. Ancak Avrupa’da kisi basina yillik madensuyu tüketimi 75-100 litre olmasina karsin, ülkemizde bu oran sadece 3 litre. Bu nedenle ülkemizde 225 adet kaynaktan çikan 63 milyon litre dogal mineralli suyun sadece yüzde 1’i siselenebiliyor, yüzde 99’u ise bosa akiyor.”

Arastirmanin sonuçlarini geçtigimiz Ekim ayinda Budapeste’de yapilan uluslararasi bir kongreye de sunduklarini anlatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, özellikle ABD’den katilan bir heyetin, bu konuda incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası