Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Madensuyu çok yararli

Saglik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirilan 24 madensuyu üzerinde yapilan bir arastirma, dogal mineralli sularin kemik erimesinden dis çürügüne kadar bir dizi saglik sorununa karsi kisiyi korudugunu ortaya çikardi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi oldugunu söylüyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptigi açiklamada, arastirmada, maden sularinin kimyasal analizlerini yaparak saglik üzerindeki etkilerini degerlendirdiklerini söyledi.

Dogal mineralli sularin, içerdikleri mineraller nedeniyle insan sagligini koruma ve gelistirmenin yaninda, bazi hastaliklarin dogrudan ya da dolayli tedavisinde de kullanilabildigini anlatan Prof. Dr. Karagülle, “Madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi bulunuyor” dedi. Prof. Dr. Karagülle, insan vücudunun günde 2,5 litre suya ihtiyaci oldugunu ve bunun bir kisminin mineralli suyla karsilanabilecegini vurgulayarak, “Böylece vücudun ihtiyaci olan mineraller de ayni zamanda karsilanmis olur” diye konustu.

“YÜZDE 99’U BOSA AKIYOR”

Maden sularindan kalsiyum ve magnezyumun emiliminin daha fazla oldugunu da ifade eden Prof. Dr. Karagülle, sunlari kaydetti: “Türkiye’de böyle bir dogal zenginlik kaynagimiz var. Ancak Avrupa’da kisi basina yillik madensuyu tüketimi 75-100 litre olmasina karsin, ülkemizde bu oran sadece 3 litre. Bu nedenle ülkemizde 225 adet kaynaktan çikan 63 milyon litre dogal mineralli suyun sadece yüzde 1’i siselenebiliyor, yüzde 99’u ise bosa akiyor.”

Arastirmanin sonuçlarini geçtigimiz Ekim ayinda Budapeste’de yapilan uluslararasi bir kongreye de sunduklarini anlatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, özellikle ABD’den katilan bir heyetin, bu konuda incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası