Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Madensuyu çok yararli

Saglik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirilan 24 madensuyu üzerinde yapilan bir arastirma, dogal mineralli sularin kemik erimesinden dis çürügüne kadar bir dizi saglik sorununa karsi kisiyi korudugunu ortaya çikardi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi oldugunu söylüyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptigi açiklamada, arastirmada, maden sularinin kimyasal analizlerini yaparak saglik üzerindeki etkilerini degerlendirdiklerini söyledi.

Dogal mineralli sularin, içerdikleri mineraller nedeniyle insan sagligini koruma ve gelistirmenin yaninda, bazi hastaliklarin dogrudan ya da dolayli tedavisinde de kullanilabildigini anlatan Prof. Dr. Karagülle, “Madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi bulunuyor” dedi. Prof. Dr. Karagülle, insan vücudunun günde 2,5 litre suya ihtiyaci oldugunu ve bunun bir kisminin mineralli suyla karsilanabilecegini vurgulayarak, “Böylece vücudun ihtiyaci olan mineraller de ayni zamanda karsilanmis olur” diye konustu.

“YÜZDE 99’U BOSA AKIYOR”

Maden sularindan kalsiyum ve magnezyumun emiliminin daha fazla oldugunu da ifade eden Prof. Dr. Karagülle, sunlari kaydetti: “Türkiye’de böyle bir dogal zenginlik kaynagimiz var. Ancak Avrupa’da kisi basina yillik madensuyu tüketimi 75-100 litre olmasina karsin, ülkemizde bu oran sadece 3 litre. Bu nedenle ülkemizde 225 adet kaynaktan çikan 63 milyon litre dogal mineralli suyun sadece yüzde 1’i siselenebiliyor, yüzde 99’u ise bosa akiyor.”

Arastirmanin sonuçlarini geçtigimiz Ekim ayinda Budapeste’de yapilan uluslararasi bir kongreye de sunduklarini anlatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, özellikle ABD’den katilan bir heyetin, bu konuda incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası