Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Madensuyu çok yararli

Saglik Bakanligi tarafindan ruhsatlandirilan 24 madensuyu üzerinde yapilan bir arastirma, dogal mineralli sularin kemik erimesinden dis çürügüne kadar bir dizi saglik sorununa karsi kisiyi korudugunu ortaya çikardi.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi oldugunu söylüyor.

Istanbul Üniversitesi (IÜ) Istanbul Tip Fakültesi Tibbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptigi açiklamada, arastirmada, maden sularinin kimyasal analizlerini yaparak saglik üzerindeki etkilerini degerlendirdiklerini söyledi.

Dogal mineralli sularin, içerdikleri mineraller nedeniyle insan sagligini koruma ve gelistirmenin yaninda, bazi hastaliklarin dogrudan ya da dolayli tedavisinde de kullanilabildigini anlatan Prof. Dr. Karagülle, “Madensuyunun, özellikle sindirim fonksiyonlari üzerinde olumlu etki yaratmak, kemik erimesi ile çocuk ve yetiskinlerde dis çürümesini önlemek ve sporla kaybedilen mineralleri vücuda geri vermek gibi insan sagligi üzerinde birçok yararli etkisi bulunuyor” dedi. Prof. Dr. Karagülle, insan vücudunun günde 2,5 litre suya ihtiyaci oldugunu ve bunun bir kisminin mineralli suyla karsilanabilecegini vurgulayarak, “Böylece vücudun ihtiyaci olan mineraller de ayni zamanda karsilanmis olur” diye konustu.

“YÜZDE 99’U BOSA AKIYOR”

Maden sularindan kalsiyum ve magnezyumun emiliminin daha fazla oldugunu da ifade eden Prof. Dr. Karagülle, sunlari kaydetti: “Türkiye’de böyle bir dogal zenginlik kaynagimiz var. Ancak Avrupa’da kisi basina yillik madensuyu tüketimi 75-100 litre olmasina karsin, ülkemizde bu oran sadece 3 litre. Bu nedenle ülkemizde 225 adet kaynaktan çikan 63 milyon litre dogal mineralli suyun sadece yüzde 1’i siselenebiliyor, yüzde 99’u ise bosa akiyor.”

Arastirmanin sonuçlarini geçtigimiz Ekim ayinda Budapeste’de yapilan uluslararasi bir kongreye de sunduklarini anlatan Prof. Dr. Zeki Karagülle, özellikle ABD’den katilan bir heyetin, bu konuda incelemeler yapmak üzere Türkiye’ye gelecegini sözlerine ekledi.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası