Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 6 saniyede 1 kisi AIDS oluyor

1 Aralik Dünya AIDS Günü... AIDS Savasim Dernegi Baskani Prof. Dr. Selim Badur, dünyada her 11 saniyede bir kisinin AIDS'ten öldügünü, her 6 saniyede bir kisiye de HIV virüsü bulastigini söyledi.

Korkunç rakamlar

Cemal Resit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantida konusan Badur, dünyada 42 milyon kisinin HIV/AIDS ile yasadigini ve önümüzdeki 20 yilda hastalik nedeniyle 68-70 milyon kisinin hayatini kaybedecegini söyledi.

1 Aralik Dünya AIDS Günü dolayisiyla AIDS Savasim Dernegi'nce Cemal Resit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantida konusan Badur, dünyada 42 milyon kisinin HIV/AIDS ile yasadigini ve önümüzdeki 20 yilda hastalik nedeniyle 68-70 milyon kisinin hayatini kaybedecegini söyledi.

Prof. Dr. Badur, ''Her 11 saniyede bir kisi AIDS'ten ölürken, her 6 saniyede bir kisi de HIV ile enfekte oluyor'' dedi.

Hastalik nedeniyle Afrika'da demografik degisim yasandigini vurgulayan Prof. Dr. Badur, kitada ortalama insan ömrünün 40'a düstügünü ve okullara kayit yaptiran çocuk sayisinda yüzde 38 azalma yasandigini söyledi.

Prof. Dr. Badur, dünyada 5 yil boyunca her yil 10 milyar dolar harcanmasi durumunda hastaligin durdurulabilecegini belirterek, bu rakamin dünyada 4 günde silahlanmaya harcanan paraya esit oldugunu vurguladi.

''PREZERVATIFIN HAKKINI KORUMAK ZORUNDAYIZ''

Sanatçi Mehmet Ali Alabora da, hastaligin çikis yeri olan Afrika'nin, dünyanin ''günahi ve ayibi'' oldugunu belirterek, tüm dünya ülkelerinin buradaki yoksulluk ve savaslarin durdurulmasi için mücadele etmesi gerektigini kaydetti.

Toplantiya ''Irak'ta Savasa Hayir Mitingi''nden geldigini dile getiren Alabora, ''savaslara hayir'' demenin ''AIDS'e dur'' demekle ayni anlama geldigini ve ülkelerin silahlar yerine egitime yatirim yapmasi gerektigini söyledi.

Alabora, ''komik görünümlü'' oldugunu belirttigi prezervatifin buna karsin AIDS'e karsi en güvenilir ve ucuz korunma yöntemlerinden biri oldugunu dile getirerek, ''Prezervatifin hakkini korumak ve onu kullanmak zorundayiz'' dedi.

AIDS'E KARSI 20'DEN FAZLA ILAÇ

SSK Istanbul Egitim Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Klinigi Sefi Dr. Muzaffer Fincanci da AIDS'in tedavisinde 20'den fazla ilacin kullanildigini kaydetti.

Tedaviyle hastalarin yasam süresinin uzadigina ve yasam kalitesinin arttigina dikkati çeken Dr. Fincanci, Türkiye'de de tedavi için kullanilan ilaçlardan yeterli miktarda bulmanin mümkün oldugunu ifade etti.

Dr. Fincanci, ömür boyu sürmesi gereken tedavinin pahali oldugunu da vurgulayarak, bir hastanin yillik ilaç maliyetinin 12 bin dolari buldugunu sözlerine ekledi.

Avukat Süleyman Anil ise hastalikla ilgili en temel sorunun ''dislanma'' oldugunu kaydetti.

Hastalarin toplum içerisinde potansiyel tehlike olarak göründügünü bildiren Anil, AIDS oldugu gerekçesiyle isinden kovulan bir isçinin, isvereni aleyhine dava açacagini, önyargili davrandigi iddia edilen ayni isyerinin hekimi için de Istanbul Tabip Odasi'nca sorusturma baslatildigini dile getirdi.

Toplantinin ardindan, Prof. Dr. Badur, sanatçi Mehmet Ali Alabora ve Istanbul Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskani Ahmet Zeki Sengil'e tesekkür plaketi sundu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Selime Seyil 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5308726097

Çapa’da bulunan kan merkezine 0 rh(-) kan verebilecek kişilere  ihtiyaç vardır. Çevrenizde 0 rh(-) kan grubuna sahip kan verebilecek kimseler varsa benimle irtibata geçebilir. 05308726097

Tarih: 7/17/2018 1:49:40 AM
Feyzullah NEFES
  Aranan Kan: 0 RH -
MARMARA ÜNİ. PENDİK EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05384994527

TROMBOSİT KANA ACİL ihtiyac var

Tarih: 7/11/2018 6:38:10 AM
ayten kaya
  Aranan Kan: 0 RH +
marmara pendik egitim arastırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 507 863 85 08

bir yakınıma cok acil kan gerekıyor, 0+ yogun bakıma alındı lutfen yardımlarınızı beklıyorum

Tarih: 7/10/2018 9:08:33 AM
elif okşaş
  Aranan Kan: AB RH -
Ankara Gazi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05455490556

Gazi hastanesinde yatmakta olan hastz için acil AB rh (-) kana ihtiyaç vardır. İletişim : 05455490556

Tarih: 7/10/2018 3:36:10 AM
Mert Söylemez
  Aranan Kan: 0 RH -
Okmeydanı devlet hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: +905535070347

Okmeydanı Devlet Hastanesi Onkoloji bölümünde yatan hastz Acil Ameliyata alınacaktır. 0 RH - kana ihtiyaç lazımdır.

Tarih: 7/9/2018 4:34:53 AM
Serhat Ayhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası