Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Her 6 saniyede 1 kisi AIDS oluyor

1 Aralik Dünya AIDS Günü... AIDS Savasim Dernegi Baskani Prof. Dr. Selim Badur, dünyada her 11 saniyede bir kisinin AIDS'ten öldügünü, her 6 saniyede bir kisiye de HIV virüsü bulastigini söyledi.

Korkunç rakamlar

Cemal Resit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantida konusan Badur, dünyada 42 milyon kisinin HIV/AIDS ile yasadigini ve önümüzdeki 20 yilda hastalik nedeniyle 68-70 milyon kisinin hayatini kaybedecegini söyledi.

1 Aralik Dünya AIDS Günü dolayisiyla AIDS Savasim Dernegi'nce Cemal Resit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen toplantida konusan Badur, dünyada 42 milyon kisinin HIV/AIDS ile yasadigini ve önümüzdeki 20 yilda hastalik nedeniyle 68-70 milyon kisinin hayatini kaybedecegini söyledi.

Prof. Dr. Badur, ''Her 11 saniyede bir kisi AIDS'ten ölürken, her 6 saniyede bir kisi de HIV ile enfekte oluyor'' dedi.

Hastalik nedeniyle Afrika'da demografik degisim yasandigini vurgulayan Prof. Dr. Badur, kitada ortalama insan ömrünün 40'a düstügünü ve okullara kayit yaptiran çocuk sayisinda yüzde 38 azalma yasandigini söyledi.

Prof. Dr. Badur, dünyada 5 yil boyunca her yil 10 milyar dolar harcanmasi durumunda hastaligin durdurulabilecegini belirterek, bu rakamin dünyada 4 günde silahlanmaya harcanan paraya esit oldugunu vurguladi.

''PREZERVATIFIN HAKKINI KORUMAK ZORUNDAYIZ''

Sanatçi Mehmet Ali Alabora da, hastaligin çikis yeri olan Afrika'nin, dünyanin ''günahi ve ayibi'' oldugunu belirterek, tüm dünya ülkelerinin buradaki yoksulluk ve savaslarin durdurulmasi için mücadele etmesi gerektigini kaydetti.

Toplantiya ''Irak'ta Savasa Hayir Mitingi''nden geldigini dile getiren Alabora, ''savaslara hayir'' demenin ''AIDS'e dur'' demekle ayni anlama geldigini ve ülkelerin silahlar yerine egitime yatirim yapmasi gerektigini söyledi.

Alabora, ''komik görünümlü'' oldugunu belirttigi prezervatifin buna karsin AIDS'e karsi en güvenilir ve ucuz korunma yöntemlerinden biri oldugunu dile getirerek, ''Prezervatifin hakkini korumak ve onu kullanmak zorundayiz'' dedi.

AIDS'E KARSI 20'DEN FAZLA ILAÇ

SSK Istanbul Egitim Hastanesi Enfeksiyon Hastaliklari ve Klinik Mikrobiyoloji Klinigi Sefi Dr. Muzaffer Fincanci da AIDS'in tedavisinde 20'den fazla ilacin kullanildigini kaydetti.

Tedaviyle hastalarin yasam süresinin uzadigina ve yasam kalitesinin arttigina dikkati çeken Dr. Fincanci, Türkiye'de de tedavi için kullanilan ilaçlardan yeterli miktarda bulmanin mümkün oldugunu ifade etti.

Dr. Fincanci, ömür boyu sürmesi gereken tedavinin pahali oldugunu da vurgulayarak, bir hastanin yillik ilaç maliyetinin 12 bin dolari buldugunu sözlerine ekledi.

Avukat Süleyman Anil ise hastalikla ilgili en temel sorunun ''dislanma'' oldugunu kaydetti.

Hastalarin toplum içerisinde potansiyel tehlike olarak göründügünü bildiren Anil, AIDS oldugu gerekçesiyle isinden kovulan bir isçinin, isvereni aleyhine dava açacagini, önyargili davrandigi iddia edilen ayni isyerinin hekimi için de Istanbul Tabip Odasi'nca sorusturma baslatildigini dile getirdi.

Toplantinin ardindan, Prof. Dr. Badur, sanatçi Mehmet Ali Alabora ve Istanbul Büyüksehir Belediyesi Saglik Daire Baskani Ahmet Zeki Sengil'e tesekkür plaketi sundu.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası