Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anlatma dostuna derdini

Kadinlarin kendi aralarindaki sohbetlerde, saglik sorunu yasayan hemcinslerine bulunduklari öneriler, özellikle meme kanserinde erken teshisi engelleyebiliyor.

Bursa Meme Hastaliklari Dernegi Baskani Op.Dr. Ceyhun Irgil, son 20 yilda tüm dünyada en çok konusulan kanser türlerinin basinda meme kanserinin geldigini belirterek, bunda vaka sayisindaki artisin yani sira erken teshisle tedavisi mümkün olan bir hastalik olmasinin önemli rol oynadigini bildirdi.

ERKEN TESHIS ÇOK ÖNEMLI

Bir kadinin pankreasini kontrol etmesinin mümkün olmadigini, ancak memesinde bir sorun olup olmadigini kolayca tespit edebilecegini anlatan Irgil, erken teshis durumunda hastaliktan kurtulma oraninin yüzde 96’ya kadar ulastigina dikkati çekti. Irgil, bir meme hastaligindan süphelenen kadinlarin vakit geçirmeden genel cerrahi uzmanina görünüp, mamografi çektirmesinin önemine deginerek, “Meme kanseri basit sayilabilecek bir hastalik olmasina karsin, erken teshis edilmediginde çok ciddi sorunlara yol açiyor” dedi.

GENEL CERRAHA GITMELISINIZ

Türkiye’de “meme”nin genellikle “gögüs” olarak adlandirildigini ve memesinde rahatsizlik olusan kadinlarin, muaeyene olmak üzere genel cerrah yerine gögüs hastaliklari uzmanina basvurdugunu dile getiren Irgil, bu durumun hastaligin erken teshisinde gecikmelere neden olabildigini vurguladi. Irgil, kitle olusumu, agri, kizariklik, meme basinda çekilme ve enfeksiyon gibi durumlarda, kadinlarin mamografi çektirmesi gerektigini ifade ederek, bazi kadinlarin mamografi cihazinin aci verdigine dair düsünce nedeniyle buna yanasmadigin, ancak bu düsüncenin gerçegi yansitmadigini kaydetti.

“MERAK ETME O SÜT BEZESIDIR”

Kadinlarin kendi aralarinda yaptiklari sohbetlerde birbirlerine bulunduklari “teshis”lerin de bazen meme kanserinin erken tanisini engelledigine isaret eden Irgil, söyle konustu: “Mesela, bu tür sohbetlerde bir kadin diger bir kadina memesinde bir kitle oldugundan yakindiginda, karsisindakinden aldigi yanit genellikle (Merak etme o süt bezesidir) oluyor. Bu yaniti alan kadin da, rahatsizliginin üzerinde durmuyor. Halbuki, o kadinin bir mamografi çektirerek, memesindeki kitlenin ne olduguna baktirmasi lazim.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası