Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anlatma dostuna derdini

Kadinlarin kendi aralarindaki sohbetlerde, saglik sorunu yasayan hemcinslerine bulunduklari öneriler, özellikle meme kanserinde erken teshisi engelleyebiliyor.

Bursa Meme Hastaliklari Dernegi Baskani Op.Dr. Ceyhun Irgil, son 20 yilda tüm dünyada en çok konusulan kanser türlerinin basinda meme kanserinin geldigini belirterek, bunda vaka sayisindaki artisin yani sira erken teshisle tedavisi mümkün olan bir hastalik olmasinin önemli rol oynadigini bildirdi.

ERKEN TESHIS ÇOK ÖNEMLI

Bir kadinin pankreasini kontrol etmesinin mümkün olmadigini, ancak memesinde bir sorun olup olmadigini kolayca tespit edebilecegini anlatan Irgil, erken teshis durumunda hastaliktan kurtulma oraninin yüzde 96’ya kadar ulastigina dikkati çekti. Irgil, bir meme hastaligindan süphelenen kadinlarin vakit geçirmeden genel cerrahi uzmanina görünüp, mamografi çektirmesinin önemine deginerek, “Meme kanseri basit sayilabilecek bir hastalik olmasina karsin, erken teshis edilmediginde çok ciddi sorunlara yol açiyor” dedi.

GENEL CERRAHA GITMELISINIZ

Türkiye’de “meme”nin genellikle “gögüs” olarak adlandirildigini ve memesinde rahatsizlik olusan kadinlarin, muaeyene olmak üzere genel cerrah yerine gögüs hastaliklari uzmanina basvurdugunu dile getiren Irgil, bu durumun hastaligin erken teshisinde gecikmelere neden olabildigini vurguladi. Irgil, kitle olusumu, agri, kizariklik, meme basinda çekilme ve enfeksiyon gibi durumlarda, kadinlarin mamografi çektirmesi gerektigini ifade ederek, bazi kadinlarin mamografi cihazinin aci verdigine dair düsünce nedeniyle buna yanasmadigin, ancak bu düsüncenin gerçegi yansitmadigini kaydetti.

“MERAK ETME O SÜT BEZESIDIR”

Kadinlarin kendi aralarinda yaptiklari sohbetlerde birbirlerine bulunduklari “teshis”lerin de bazen meme kanserinin erken tanisini engelledigine isaret eden Irgil, söyle konustu: “Mesela, bu tür sohbetlerde bir kadin diger bir kadina memesinde bir kitle oldugundan yakindiginda, karsisindakinden aldigi yanit genellikle (Merak etme o süt bezesidir) oluyor. Bu yaniti alan kadin da, rahatsizliginin üzerinde durmuyor. Halbuki, o kadinin bir mamografi çektirerek, memesindeki kitlenin ne olduguna baktirmasi lazim.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası