Genel SağlıkHABERLER

14 KASIM’DA HAYDİ DİABETİ BİRLİKTE YENELİM !

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 14 Kasım Dünya Diabet Günü nedeni ile 14 Kasım’da ‘‘Haydi Diabeti Birlikte Yenelim’’ etkinliği gerçekleşiyor.

Diyabetle ilgilenen herkesin davet edildiği etkinlik Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Dekanlık Konferans Salonu’nda 09:00-13:00 saatleri arasında düzenleniyor. Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Ertuğrul TAŞAN’ın önderliği ile gerçekleşecek etkinlikte diabetle yaşam ve diabet hastalığına karşı toplum bilinci oluşturulması amaçlanıyor.Etkinlik kapsamında diyabet ve diabetle yaşam ilgili temel konulara değinilecek olup,diabet hastalarının muzdarip olduğu Diabet ayak yaraları ve yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgiler verilecektir. Ayrıca etkinliğe destek veren bazı firmalar tarafından katılımcılara ücretsiz şeker ,tansiyon ve kolestrol ölçümü yapılacak bunun yanında diabetik tatlı,diabet hastalarına özel ekmekler, broşürler, tatlı tarifleri kitapçığı ve Yetişkin ve Çocuk Diabetik hastalar için ‘‘Diabeti Öğreniyorum DVD seti ‘’dağıtılacaktır.

14 Kasım Pazartesi günü saat 9.00’da başlayacak ve 13.00’e kadar sürecek olan ‘‘Haydi Diabeti Birlikte Yenelim’’organizasyonunda, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ertuğrul TAŞAN tarafından Diabetin Tanımı, Sıklığı ve Tarihçesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Uzm. Dr. Mahmut Muzaffer İLHAN Diabetin Tanısı, Diabet Tipleri Belirtileri ve Bulguları, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet BELCE tarafından Diabette Laboratuar Ölçümleri, Endokrin ve Endokrin ve Diabet Hemşiresi Özlem CERİT tarafından Diabette Evde Şeker Ölçümü ve Takibi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nesrin REİS tarafından Diabet ve Gebelik, Endokrin ve Diabet Uzman Hemşire Ayşe YAVUZ Diabette İnsülin Uygulamaları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Uzm. Dr. Mahmut Muzaffer İLHAN tarafından Hipoglisemi ve Diabetin komplikasyonları, Beslenme ve Diyet Uzmanı Nazlı ACAR tarafından Diabetliyim Nasıl Beslenmeliyim?, Endokrin ve Diabet Uzman Hemşire Ayşe YAVUZ tarafından Diabette Öz Bakım ve Ayak Bakımı hakkında bilgiler veriliyor.

Diabet hakkında farkındalık yaratmak için etkinliğe diyabetli yetişkinler, çocuklar ve aileleri,diyabetle uğraşan sağlık çalışanları ile tüm halk davet ediliyor.Haydi 14 Kasım’da Diabeti Birlikte Yenelim !