TÜRKİYE’DE YILLIK SÜT TÜKETİMİ 146 LİTRE

ABD’de kişi başına ortalama yıllık 292, AB ülkelerinde 342.5 litre süt tüketiliyor.

SET-BİR’in “Türkiye’de Süt Tüketimi” konusunda yaptığı araştırmada, Türkiye’de kişi başına ortalama yıllık 146 litre süt tüketildiği tespit edildi. Araştırmada, bu oranın 23 litrelik kısmının içme sütü, geri kalanının ise süt ürünleri olduğu belirlendi.

Türkiye Et, Süt ve Gıda Üreticileri Derneği’nin (SET-BİR) araştırmasında, süt tüketiminin ABD’de kişi başına ortalama yıllık 292, AB ülkelerinde ise 342.5 litre olduğu kaydedildi.

Türkiye’de üretilen sütün ancak yüzde 21.8’i modern işletmelerde, geri kalanı ise “hijyen şartlarının ne olduğu bilinmeyen ve denetlenmeyen mandralarda işlendiğinin” belirlendiği araştırmada, gelişmiş ülkelerde üretilen sütün yüzde 97-98’inin modern tesislerde işlendiğine dikkat çekildi.

Sokakta veya pazarda açık olarak satılan süt ve süt ürünlerinin tüketilmesinde ekonomik kriz nedeniyle bir yaygınlık gözlendiğinin ortaya çıktığı araştırmada, sağlıksız süt ve süt ürünlerinin 100 kadar hastalığa davetiye çıkarttığının belirlendiği de bildirildi.

Araştırmaya göre, sağlıksız süt ve süt ürünleri besin zehirlenmeleri, tifo, tüberküloz, uzun vadede kanser, hamile kadınlarda düşük gibi hastalıklara neden olabiliyor.

ARAŞTIRMANIN SONUCU

Araştırmanın sonuç kısmında, çiğ sütün sağlıksız, pastörize ve uzun ömürlü sütlerin ise sağlıklı olduğu vurgulanarak, yüksek ısıda çok kısa sürede strelize edilen sütlerin mikropsuz olarak ambalajlandığı ve uzun ömürlü sütlerin oda sıcaklığında 2-3 ay saklanabilineceği belirtildi. Ayrıca sağlıksız süt ve süt ürünlerinin satışının engellenmesi için tüketici bilincinin geliştirilmesi, sağlıklı ürünlerin tüketiminin teşvik edilmesi, denetimlerin sıklaştırılması gerektiği kaydedildi.

Araştırmada, halkın süt ve süt ürünleri alırken şu konulara dikkat etmeleri de istendi:

Ambalajlı bile olsa üstünde lüzumlu bilgiler bulunmayan süt ürünlerini almayın.

Sokak sütçülerinden, pazarlardan süt ve süt mamulleri alışverişi yapmayın.

Marketlerde kapalı ambalajlardaki markalı peynirleri tercih edin.

Aldığınız her ürünün son kullanma tarihi kontrolünü yapın.

Pastörize süt ya da pastörize edilmiş sütten yapılan sanayiden geçmiş yoğurt ve tereyağı kullanın.”