Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktor hatalari tartisildi!

Özel Acibadem Hastanesi Saglik Grup Tibbi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçi, saglik alaninda yasanan hatalarin saglik sistemindeki kalitesizligin bir göstergesi oldugunu söyledi.

Prof. Dr. Çakmakçi, Konukoglu Tip Merkezi tarafindan Grand Otel'de düzenlenen "Tibbi Hatalar, Önemi ve Önlenmesi" konulu konferansta yaptigi konusmada, hatayi planlanmis bir isin istenildigi gibi tamamlanmamasi olarak tanimlayarak, "Türkiye'de doktorlarin yaptigi hata sikligini bilmiyoruz. Yapilan hatalar saglik sisteminin kalitesizliginin bir göstergesidir. ABD'de 1997 yilinda 44 bin kisi doktor hatasindan dolayi yasamini kaybetti. Ölüm nedenleri arasinda tibbi hatalar kalp, akciger ve kanserin neden oldugu ölümlerden sonra 5. sirada yer aliyor. ABD'de yapilan yanlis tibbi hatalarin yüzde 6.6'si ölümle sonuçlanmistir. Bu ürkütücü bir rakam. Türkiye'de de ayni oranlarda tibbi hata yapildigini tahmin ediyoruz" dedi.

CERRAHI HATALARINDA ORTOPEDI ILK SIRADA

Tibbi hatalarda en çok yanlis ilaç komplikasyonlari ve yanlis cerrahi müdahalenin yapildigini kaydeden Prof. Dr. Çakmakçi, "Yapilan hatalari bulup, nedenlerini arastirmak zorundayiz. Belki tamamen önleyemeyiz ancak en aza indirgeyebiliriz. Yanlis cerrahi hatalarinda ortopedi yüzde 41 ile ilk sirada yer aliyor. Ortopedide yapilan yanlislarin kaynaginin çogunda çekilen filmler etkili oluyor. Filmi çeken kisi bazi zamanlarda sagi sol, solu sag diye isaretleyebiliyor. Yapilan hatalarda çözüme engel en büyük sorun ise bildirim eksikligi ve bilgi paylasimi. Ameliyat asamasinda hem hasta hem de doktor, müdahale yapilacak yer konusunda emin olmali. Ameliyat ekibinin hepsi de bilgilendirilmeli" diye konustu.

Prof. Dr. Çakmakçi, ameliyat yapilacak bölgenin isaretlenerek hastanin ameliyata alinmasi gerektigini belirtti ve söyle devam etti:

"Saglik sistemi mevzuatimiz çok karisik. Özel sorunlarimiz var. Yapilan tibbi hatalar gizlenmemeli ve mutlaka bildirilmeli. Bildirilen hatalar üzerinde arastirmalar yapilarak bir daha yapilmamasi saglanmali. Yaptigi hatayi bildiren doktora ancak adli bir durum oldugu takdirde gereken ceza verilmeli. Ceza amaç olarak düsünülmedigi zaman yapilan tibbi hatalarin önüne geçilebilir. Kimse kimseyi suçlamayacak, hesap sorulmayacak sekilde hatalar bildirilmeli. Hatalar, doktor tarafindan da hasta tarafindan da bildirilebilir. Bu hatalar bir gizlilik içerisinde degerlendirilerek nedenleri bulunabilir."

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası