Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Doktor hatalari tartisildi!

Özel Acibadem Hastanesi Saglik Grup Tibbi Direktörü Prof. Dr. Metin Çakmakçi, saglik alaninda yasanan hatalarin saglik sistemindeki kalitesizligin bir göstergesi oldugunu söyledi.

Prof. Dr. Çakmakçi, Konukoglu Tip Merkezi tarafindan Grand Otel'de düzenlenen "Tibbi Hatalar, Önemi ve Önlenmesi" konulu konferansta yaptigi konusmada, hatayi planlanmis bir isin istenildigi gibi tamamlanmamasi olarak tanimlayarak, "Türkiye'de doktorlarin yaptigi hata sikligini bilmiyoruz. Yapilan hatalar saglik sisteminin kalitesizliginin bir göstergesidir. ABD'de 1997 yilinda 44 bin kisi doktor hatasindan dolayi yasamini kaybetti. Ölüm nedenleri arasinda tibbi hatalar kalp, akciger ve kanserin neden oldugu ölümlerden sonra 5. sirada yer aliyor. ABD'de yapilan yanlis tibbi hatalarin yüzde 6.6'si ölümle sonuçlanmistir. Bu ürkütücü bir rakam. Türkiye'de de ayni oranlarda tibbi hata yapildigini tahmin ediyoruz" dedi.

CERRAHI HATALARINDA ORTOPEDI ILK SIRADA

Tibbi hatalarda en çok yanlis ilaç komplikasyonlari ve yanlis cerrahi müdahalenin yapildigini kaydeden Prof. Dr. Çakmakçi, "Yapilan hatalari bulup, nedenlerini arastirmak zorundayiz. Belki tamamen önleyemeyiz ancak en aza indirgeyebiliriz. Yanlis cerrahi hatalarinda ortopedi yüzde 41 ile ilk sirada yer aliyor. Ortopedide yapilan yanlislarin kaynaginin çogunda çekilen filmler etkili oluyor. Filmi çeken kisi bazi zamanlarda sagi sol, solu sag diye isaretleyebiliyor. Yapilan hatalarda çözüme engel en büyük sorun ise bildirim eksikligi ve bilgi paylasimi. Ameliyat asamasinda hem hasta hem de doktor, müdahale yapilacak yer konusunda emin olmali. Ameliyat ekibinin hepsi de bilgilendirilmeli" diye konustu.

Prof. Dr. Çakmakçi, ameliyat yapilacak bölgenin isaretlenerek hastanin ameliyata alinmasi gerektigini belirtti ve söyle devam etti:

"Saglik sistemi mevzuatimiz çok karisik. Özel sorunlarimiz var. Yapilan tibbi hatalar gizlenmemeli ve mutlaka bildirilmeli. Bildirilen hatalar üzerinde arastirmalar yapilarak bir daha yapilmamasi saglanmali. Yaptigi hatayi bildiren doktora ancak adli bir durum oldugu takdirde gereken ceza verilmeli. Ceza amaç olarak düsünülmedigi zaman yapilan tibbi hatalarin önüne geçilebilir. Kimse kimseyi suçlamayacak, hesap sorulmayacak sekilde hatalar bildirilmeli. Hatalar, doktor tarafindan da hasta tarafindan da bildirilebilir. Bu hatalar bir gizlilik içerisinde degerlendirilerek nedenleri bulunabilir."

Kaynak: IHA

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası