Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Sigara


GIRIS

Bu kitapçik size sigarayi sonlandirmayi düsünmekten, bunu gerçekten yapmaya dogru yönlendirir. Biraktiginiz ilk günden itibaren birakmanin sürekliligine yardimci olur. Tekrar baslama istegi ile mücadelede yol gösterir. Birakmaktan vazgeçtiginizde ne yapacaginizi, kilo almayi önlemek için basvuracaginiz yöntemleri ele alir (Yiyecek kalori cetveli sayfa 11’de verilmistir). Sizi neyin bekledigini söyleyerek gün sigara içmeyen bir insan haline gelmenize yardimci olur.

Bu kitapçikta sigara içme aliskanligini önlemekte yardimci olacak bir çok ipucu ve yararli öneri bulacaksiniz. Her öneriyi dikkatli bir sekilde ele alin. Size uygun olanlari aradan seçin ve onlari bir gün sigarayi birakmak için kullanacaginizi düsünün. Size uygun biçimi bulmaniz bir süre alacaktir. Daha önceden birakmayi denemis olsaniz bile simdi tamamen birakabilirsiniz.

Sigara içen bir çok insan özel bir program uygulamadan veya profesyonel bir yardim almaksizin sigara içmeyi sonlandirmis ve yerine yeni aliskanliklar koymustur.

Sunulan öneriler sigarayi birakanlar arasinda en gözde olanlanlardan bazilaridir. Basarili yöntemin kisiden kisiye farkliliklar gösterebildigini unutmayin. Baskalarina çok aptalca görünen yöntemler sizin sigarayi birakmak için tam ihtiyaciniz olan yöntemler olabilir. Bu nedenle yeni bir öneriyi denemekten utanmayin. Bu yöntemler sizin kisisel çabalarinizi daha da kolaylastiracaktir.

Size uyan önerileri ele alin ve daha sonra bunlari uygulayin. Basarili olma sansiziniz artacaktir.

KENDINI BIRAKMAYA HAZIRLAMA

Birakmayi istediginiz konusunda olumlu düsünün. Ne kadar zor olacagi seklindeki olumsuz düsüncelerden kaçinin.

Birakmak isteme nedenlerinizin hepsini yazin. Her gece yatmadan önce bu nedenlerden bir tanesini on kere tekrarlayin.

Sagliginiza ve baskalarina karsi sorumluluklariniza ek olarak güçlü kisisel nedenler gelistirin. Sigara arasi vermek için harcadiginiz bütün çaba ve zamani düsünün. Bir paket sigara almak için nasil kosusturdugunuzu, ates bulmak için nasil çabaladiginizi düsünün.

Kendinizi fiziksel olarak hazirlamaya baslayin. Hafif bir egzersiz programi baslatin. Daha fazla sivi alin, dinlenmeye daha fazla zaman ayirin ve asiri yorgunluktan kaçinin.

Birakmak için özel bir gün saptayin. Bu dogum gününüz, evlilik yil dönümünüz gibi özel bir gün olabilecegi gibi dünya sigarayi birakma günü de (31 Mayis) olabilir. Iste çok sigara içiyorsaniz, sigarayi tatil gününde birakin ki, ise döndügünüzde sigarayi birakmis olun. Birakma gününü çok özel bir gün olmasi için elinizden geleni yapin ve onu hiç bir seyin degistirmesine izin vermeyin. Bu sizin sigara içmeyen biri haline geldiginiz günü daha yakindan izlemenize ve her yil kutlamaniza yardimci olur.

NE BEKLEDIGINI BILMEK

Gerçekçi beklentileriniz olsun. Sigarayi birakmak kolay degildir, fakat imkansiz da degildir. Her yil milyonlarca insan sigarayi birakir.
Biraktiktan sonra ortaya çikacak yoksunluk belirtilerinin geçici oldugunu bilin. Bu belirtiler genellikle 1-2 haftada ortadan kalkarlar.
Nükslerin (tekrar baslama) sigarayi biraktiktan sonraki ilk haftada en sik oldugunu bilin. Ilk haftada yoksunluk belirtileri çok siddetlidir ve vücudunuz hala nikotine bagimlidir. Bunun en güç zaman olacaginin farkinda olun ve bütün kisisel desteklerinizi kullanin. Iradeniz, aileniz, arkadaslariniz ve bu kitaptaki ipuçlari bu kritik dönemi basari ile atlatmaniza yardimci olacaktir.

Geri kalan tüm nükslerin ise birakmanin ilk üç ayinda oldugunu bilin. Bunlar genellikle belirli olaylar tetigi çektiginde (Örnegin, ani, beklenmeden ortaya çikan sikintili durumlar) olusur. Bu zamanlar, insanlarin sigaraya otomatik olarak uzandiklari zamanlardir. Çünkü sigara içme gevseme hissi yaratmaktadir. Bu ortaya çiktiginda kendimizi hazirlamamizin çok zor oldugu bir durumdur. Fakat böyle bir durum olustugunda bir takim önlemleri hatirlamakta çok önemlidir. Sigara içmenin bir aliskanlik oldugunu, fakat sizin üstesinden gelebileceginiz bir aliskanlik oldugunu unutmayin.

Sigarayi birakmada basarili olmus kisilerin bir kaç denemeden sonra temelli biraktiklarini göz önünde bulundurun. Siz ilk birakma denemesinde basarili olan kisilerden biri olabilirsiniz. Fakat basarili olamazsaniz, yilmayin. Tekrar tekrar deneyin.

BASKALARINI DA KATMAK

Bir arkadasinizla hedeflediginiz tarihte birakacaginiza dair iddiaya girin. Sigara içmediginiz her gün sigara parasini biriktirin ve eger sigara içerseniz ceza olarak onu verin. Ancak sigara içseniz de asla çabanizdan yilmayin. Basarili olmak için kendinizi daha güçlendirin ve tekrar deneyin.

Arkadaslariniza veya esinize sizinle birlikte birakmasini teklif edin.

Ailenize ve arkadaslariniza birakacaginizi ve birakma tarihinizi söyleyin. Bu birakmadan önce ve biraktiktan sonra size çok önemli bir destek kaynagi olacaktir.

BIRAKMA YOLLARI

Marka Degistirin. Hoslanmadiginiz bir markaya geçin.
Hedeflediginiz tarihten bir kaç hafta önce düsük nikotin ve katran içeren bir markayi kullanmaya baslayin. Bu sigara içme davranisinizi degistirmede yardimci olacaktir. Buna karsin daha fazla sigara içmeyin, daha sik ve derin nefes çekmeyin. Bunlar nikotin alinimini arttirir ve burada temel amaç vücudun nikotin olmaksizin islevselligine alismasidir.

Içtiginiz Sigara Sayisini Azaltin

Her sigaranin sadece yarisini için.

Her gün ilk sigarayi yakmayi bir saat erteleyin.

Günün sadece tek veya çift saatlerinde sigara içmeye karar verin.

Bir gün önceden ertesi gün ne kadar sigara içeceginize karar verin. Içtiginiz her fazla sigara için hoslandiginiz bir hayir kurumuna 100.000 TL bagislayin.

Sigara içmeyi kesmede yardimci olmak için yeme aliskanliklarinizi degistirin. Örnegin, süt için. Bir çok insan sigara içmekle süt içmenin uyumsuz oldugunu düsünür. Yemekleri ve aperatifleri sigara içmeye neden olmayacak biçimde sonlandirin.

Sigara yerine bir bardak meyve suyu için.

Sigara içmeyi azaltmak tamamen birakmaya yardimci olur, fakat tamamen birakma degildir. Eger günde yedi sigaradan az içiyorsaniz tamamen birakma hedef tarihini tespit etme zamani gelmistir ve bunun için hazirliklara baslayin.

“Otomatik” Olarak Içmeyin

Sadece gerçekten istediginiz sigaralari için. Tamamen aliskanlikla yaktiginiz her sigarayi fark etmeye çalisin.

Kül tablalarini bosaltmayin. Bu size her gün ne kadar sigara içtiginizi hatirlatacaktir. Ayni zamanda sigara izmaritlerinin kokusu ve görüntüsü olumsuz uyaran olacaktir.

Otomatik uzanmayi engellemek için sigarayi alisilmadik yerlere ve degisik ceplerinize koyarak ters elinizi kullanarak alin.

Gün içinde hiç düsünmeden bir kaç sigara yakiyorsaniz, her seferinde sigarayi yakmadan önce aynaya bakin ve onu gerçekten isteyip istemediginize karar verin.

Sigara Içmeyi Zorlastirin

Sigarayi karton karton satin almayin. Bir paket bitmeden diger paketi satin almayin.

Evde ve isyerinde yaninizda sigara bulundurmayin. Sigaraya ulasmayi zorlastirin.

Sigara Içmeyi Tatsizlastirin

Sadece hoslanmadiginiz durumlarda sigara için. Örnegin, baskalariyla birlikteyken sigara içmekten hoslaniyorsaniz, yalniz sigara için.

Sandalyenizi odanin bos kösesine çevirin, dikkatinizi sadece içtiginiz sigaraya ve onun olumsuz etkilerine odaklayin.

Bütün sigara izmaritlerinizi, sigara içmekle olusturdugunuz kirliligi size görsel olarak hatirlatacak büyük bir cam kavanozda biriktirin.

BIRAKMADAN HEMEN ÖNCE

Sigaranin olmadigini durumlarin pratigini yapin.

Tekrar tekrar bir daha hiç içemeyecegim seklinde düsünmeyin. Sadece bugün içmeyecegim seklinde düsünün.

Kendinize bugün içemeyeceginizi söyleyin.

Sigara kokusundan kurtulmak için elbiselerinizi temizleyin. Temizlenmezse koku uzun bir süre kalabilir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası