Genel SağlıkHABERLER

ZAMANIN İZLERİNİ GÖZLERİNİZDEN SİLİN!

İLERİ YAŞ HASTALIĞI: GÖZ KAPAĞI DÖNMESİ

Yaş ilerledikçe yüz çehremiz değişir, göz kenarlarımızda kaz ayakları oluşur, göz kapakları sarkar. İleri yaşın gözlerde meydana getirdiği hasarlardan biri Ektropiyum bilinen adıyla göz kapağı dönmesidir. Yaşlılık döneminde yüzde oluşan sarkma göz kapağının içeri ve dışarı doğru dönmesine sebep olabilir. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Prof. Dr. Kemal Tuncer, bu durumun cerrahi müdahale ile çözülebileceğini söyledi

İlerleyen yaşa bağlı olarak değişen yüz çehresiyle birlikte göz kapaklarında da bazı değişiklikler olabilir. Yüzde oluşan sarkmalar göz kapaklarında içeri veya dışarı dönmesine neden olabilir. Yaşlılık dönemlerinde sık karşılaşılan bu problemin göz kapağına uygulanan cerrahi yöntemle çözülebileceğini söyleyen Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Prof. Dr. Kemal Tuncer, “Alt ve üst gözkapaklarında zaman içinde istenmeyen değişiklikler oluşur. Çok ince olan üst gözkapağı derisi devamlı hareketin sonucunda sarkar, yerçekimin etkisiyle gözün etrafını saran yağ dokuları özellikle alt gözkapağında öne doğru torbalanırlar ve göz kapağının ters dönmesine neden olabilir” dedi.

20 dakikada kesin çözüm

Ameliyatla daha sağlıklı ve dinç bir görünüm elde etmenin amaçlandığını anlatan Prof.Dr. Kemal Tuncer, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi: “Ameliyat her bir göz kapağı için ortalama 20 dakika sürer ve uyuşturularak uygulanır. Düşük olan kapak kaldırılır, üst göz kapağına şişkinlik veren yağ dokusu alınır ve düşen gözyaşı bezi normal yerine getirilir. Hastanede yatmaya gerek yoktur ve 1 hafta içinde normal hayata dönülebilir. Hastalık tedavi edilmediği zaman ise gözde yanma, kuruluk, ağrıya neden olabiliyor”

Prof. Dr. Kemal Tuncer, hastalığın yalnızca yaşlılarda görülmediğini kalıtımın etkisi ile çok genç yaşlarda da oluşabildiğine dikkat çekiyor.