YÜZERKEN LENS TAKMAK GÖZLERE ZARAR VERİYOR

Memorial Ataşehir Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Olcay Şahin, “Kontakt lens kullananların özellikle yaz aylarında lenslerinin temizliğine ekstra özen göstermesi gerektiğini belirterek, konu ile ilgili bilgi verdi.

Günümüzde; özellikle sosyal yaşamda ve spor yaparken kullanımı son derece rahat olan yumuşak kontakt lensler tercih edilmektedir. Doktor kontrolünde, temizliğine dikkat ederek ve uyumadan önce çıkarılarak kullanıldığında, kontakt lense bağlı çok ciddi sorunlar yaşanmamaktadır. Doktor tarafından yapılan kontrolde; gözünde alerji, enfeksiyon, kuruluk gibi bulgular olan kişilerin kontakt lens takmamaları gerekir. Sağlıklı gözlere de göz yapısına ve kişinin kullanımına uygun kontakt lensler önerilmektedir.

Kontakt lenslerin kullanımında hastanın bilinçlendirilmesi çok önemlidir. Hasta öncelikle şu konulara dikkat etmelidir:

1) Temizliğe önem verilmeli, eller lens takmadan ve çıkarmadan önce yıkanmalıdır

2) Bir gün önceki solüsyon tekrar kullanılmamalıdır

3) Birkaç gün solüsyonda bekleyen lensin takılmadan önce solüsyonunu bir gece önceden yenilenmeli

4) Lens kapları steril edilmeli ( En basit yöntem 5 dk. kadar kaynar suda tutulması)

5) Gece uyumadan önce lensler mutlaka çıkarılmalı

6) Uzun süreli kontakt lens ile denize, havuza girilmemeli, gözler açılmamalı.

7) Deniz-havuz gözlüğü kullanılmalı

8) Güneş gözlüğü kullanılmalı

9) Doktor kontrolleri düzenli yaptırılmalı

10) Gözlerde kızarıklık, batma, ağrı, görmede bulanıklık olduğunda lensleri takmadan ve geç kalmadan bir göz doktoruna gidilmeli

11) Kontakt lensler süresi geçince atılmalı

12) Kontakt lensler gözdeyken doktorun önermediği şekilde damla-ilaç kullanılmamalı

13) Lensler göze yapılacak makyaj öncesinde takılmalı ve makyaj malzemesi bulaştırılmamalı

Havuza girerken ‘günlük’ lens kullanın!

Yaz tatilinde kontakt lens kullanımına ara verilmesini önermeyiz; ama belirli önlemlerin alınması tatilde bu sebepten dolayı rahatınızın bozulmasını önler. En ideali kontakt lens kullananların lenslerle havuza veya denize girmemelidir. Çünkü kontakt lens göze tam olarak yapışmaz, kornea üzerinde ince bir gözyaşı tabakası üzerinde yüzmektedir. Günlük kullanımda lens gözden çıkmaz, düşmezken; lensle suya girildiğinde, aşırı su ve basınçla lens gözden çıkabilir ve kaybolabilir. Yüksek göz bozukluğu olanlar ve gözlük kullanmayanlar lenssiz iyi göremedikleri için, denize veya havuza girerken de lenslerini takmak isterler. Bu tercihi yapanlar, lensle suya girdikleri zaman lenslerinin suya karışmaması için suyun içinde gözlerini açmamalıdır. Ayrıca lenslere havuz suyundan mikrop bulaşması daha kolaydır. Mikrop bulaşmış lensin takılmaya devam edilmesi gözde konjonktivit, keratit gibi iltihaplanmalara yol açarak göze zarar verebilir. Deniz, havuz ve musluk suyundaki mikroplar sağlıklı gözlerde herhangi bir enfeksiyon yapmazken; kontakt lens kullanan kişilerde lensleri takıp çıkarırken oluşan çok küçük korneal hasarlar ( mikrotravmalar) mikropların göze daha kolay zarar vermesine neden olurlar. Kontakt lensle havuza- denize girmek isteyenler, sabah takılıp akşam atılan “günlük” kontakt lensleri tercih etmeli ve mutlaka havuz gözlüğü kullanmalıdır.

Kontakt lensleri şu durumlarda kullanmamak gerekir:

Gözde alerji, enfeksiyon ya da iltihap varlığında
Kornea duyusu azalmış kişilerde ( nörolojik hastalıklar, diyabet)
Gözde kuruluk, gözyaşı yetersizliği olduğunda
Genel sağlık durumunda bozukluk, şiddetli grip gibi viral hastalıklarda
Gözün kurumasına ve görmenin bulanmasına yol açan ilaçları kullanan kişilerde (antihistaminik, dekonjestan ilaçlar, diüretikler, antidepresanlar, doğum kontrol hapları…)
Göze damla şeklinde ilaç tedavisi yapılması zorunlu olduğunda
Gözde tekrar edebilecek göz ya da kapak hastalığı olanlarda
Aşırı kuru, dumanlı ve tozlu ortamlarda çalışanlarda