YÜKSEK TANSİYONUN KONTROLÜ, KALP RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Uzmanlar, yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasının, kalp yetmezliği riskini düşürdüğünü bildirdi.

Riskin düşmesinde, kalp yetmezliği ile ilgili tedavilerin, by-pass ameliyatlarının ve yüksek tansiyon ilaçlarının kullanımının etkili olduğu düşünülüyor.

ABD’de Pennsylvania Üniversitesi uzmanları, kalp yetmezliğini önlemenin en etkili yolunun, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve damar hastalıkları ile ilgili risklerin düşürülmesi olduğunu bildirdi. New England Journal of Medicine adlı dergide yayınlanan araştırmada, yüksek tansiyonun kontrol altına alınması ve damar hastalıkları ile risklerin düşürülmesinin, kalp yetmezliği ihtimalini yüzde 30 ila 50 azaltabildiği belirtildi.

ABD’de 65 yaşın üzerindeki her 1000 kişiden 10’unda kalp yetmezliği bulunduğu ve bu kişilerin, hastanelere başvuranların yüzde 20’sini oluşturduğu hatırlatıldı. Araştırmada, ABD’de kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye başvuran hastalar arasındaki ölüm vakalarının düştüğü de bildirildi.

Düşüşte, kalp yetmezliği ile ilgili tedavilerin, by-pass ameliyatlarının ve yüksek tansiyon ilaçlarının kullanımının etkili olduğu düşünülüyor.