Genel SağlıkHABERLER

YEŞİL KART BİLANÇOSU

Yeşil karttan yararlananların sayısı 12 milyon 21 bin 827’ye ulaştı. Geçen yıl yeşil kart sahibi 4.5 milyon kişinin tedavisi için 405 milyar lira harcandı

Ekonomik kriz ve işsizliğin had safhaya ulaşması ‘yeşil yoksulluğu’ artırdı. Bugüne kadar 12 milyon kişiye yeşil kart verildiği, geçen yıl tedavi için 405 milyar lira harcandığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Osman Durmuş, DYP Denizli Milletvekili Mehmet Gözlükaya’nın ‘yeşil kart’ uygulamasına ilişkin sorularını yanıtladı. Durmuş, fakir vatandaşların tedavilerinin devlet tarafından karşılanması amacıyla, bugüne kadar 12 milyon 21 bin 827 kişiye yeşil kart verildiğini açıkladı. Yeşil kartın iptali işlemlerinin mülki amirliklerce yapıldığını belirten Durmuş, ölüm halinde ya da vatandaşların gelir durumlarında iyileşmeler tespit edilmesi sebepleriyle yeşil kartın iptal edilmesine ilişkin kayıtların da vilayetler nezdinde tutulduğunu söyledi.

Yeşil kart verilmesinde ve kullanımında bazı suiistimaller olabildiğini belirten Durmuş, tespiti halinde ilgili makamlarca gereken işlemlerin derhal yapıldığını ifade etti. Durmuş, söz konusu suiistimallerin ve aksaklıkların önlenmesi için Sağlık Bakanlığı’nca genelgeler hazırlandığını kaydetti.

Durmuş, ayrıca genel sağlık sigortasına geçilmesi amacıyla yasa tasarısı hazırlanıp Başbakanlığa sevk edildiğini dile getirdi. Geçen yıl, 4 milyon 416 bin 939 yeşil kart sahibinin tedavisinin yapıldığını belirten Bakan Durmuş, “Bu kişilerin tedavisi için 405 milyar 376 milyon 786 bin 522 lira sağlık harcaması yapıldı” dedi. (Radikal Gazetesi)