Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI’NDAN GAZZE’DE PARMAK NAKLİ

23 Haziran’da Gazze’ye giden Yeryüzü Doktorları ekibi 6 yaşında bir çocuğa ayaktan ele parmak nakletti. Plastik Cerrahi ve KBB uzmanlarından oluşan tıbbi ekip muayene ve ameliyatlarına 2 Temmuz’a kadar devam edecek.

Muayene, ameliyat ve eğitim alanında bir dizi görüşme yapmak üzere TİKA desteği ve Filistin Beyaz Eller Derneği işbirliği ile 23 Haziran tarihinde Gazze’ye giden Yeryüzü Doktorları’nın ilk grubu, şu ana kadar bölgede 56 ameliyat ve 255 muayene gerçekleştirdi.

Shifa ve Avrupa Hastaneleri’nde çalışan tıbbi ekip, yanlarında götürdükleri, ameliyat mikroskobu, mikrocerrahi aletleri, plastik cerrahi ve KBB sarf malzemeleri ile başarılı ameliyatlara imza attılar.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Öğretim Üyesi, Plastik Cerrahi Uzmanı, Yardımcı Doç. Dr. M. Veli Karaaltın, sağ el baş parmağı kopmuş 6 yaşında bir erkek çocuğa sol ayak ikinci parmağını yaklaşık 8 saat süren bir ameliyatla nakletti.

Ayrıca plastik cerrahi ve KBB ekibince yapılan toplam 56 ameliyatın içinde; mikrocerrahi yöntemle 6 adet serbest doku aktarımı, 12 adet damak yarığı onarımı, treakeal stenoz açılması, total larinjektomi ve boyun disseksiyonu, dil tümörüne komando ameliyatı ve bir günlük yeni doğan bebeğe iki taraflı koanal atrezi açılması ameliyatı var. Her klinikte yapılamayan zorluk derecesi yüksek, donanımlı ve deneyimli ekip gerektiren bu ameliyatların bazıları Gazze’de ilk kez yapıldı.

Plastik Cerrahi ve KBB uzmanlarından oluşan tıbbi ekip muayene ve ameliyatlarına 2 Temmuz’a kadar devam edecek.

Ekip, Prof. Dr. Harun Cansız, Prof. Dr. Ethem Güneren, Prof. Dr. Parvaiz A. Malik, Yard. Doç. Dr. M. Veli Karaaltın, Op. Dr. Fatma Nilay Yoğun, Op. Dr. Özlem Saatçi, Op. Dr. Ayşegül Batıoğlu Karaaltın, Uz. Dr. Mahmoud İsleem, Hemşire Serap Arslan, Dr. Semih Gazioğlu ve YYD Proje Yöneticisi Tarık Dabboor’dan oluşuyor.

Prof. Dr. Ethem Guneren ve Op. Dr. Aysegul Batioglu Karaaltin tarafindan kontrol edilmistir