Genel SağlıkHABERLER

YENİLENEN CYBERKNIFE İLE TEDAVİ SÜRESİ ÜÇTE BİR ORANINDA KISALDI

Türkiye’de ilk kez Anadolu Sağlık Merkezi’nde hizmete sunulan CyberKnife yenilendi. Bu yenilenme sayesinde kanser hastalarının radyoterapi tedavileri daha da etkin bir şekilde gerçekleştirilirken, tedavi zamanı kısaldı ve hastanın bu süreci daha rahat bir şekilde geçirmesi sağlandı

2005 yılında Türkiye’de ilk kez Türkiye’de ilk kez Anadolu Sağlık Merkezi’nde hizmete sunulan CyberKnife teknolojisi yenilendi. Bu sayede kanser hastalarında kullanılan radyoterapi tedavileri ile daha etkin sonuçlar alınırken, tedavi süreleri ciddi oranda kısalıdı. Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, Türk hastaların yanı sıra İngiltere’den Bahreyn’e kadar birçok ülkeden yüzlerce hastanın tedavisinde kullanılan CyberKnife teknolojisindeki yenilenme hakkında bilgi verdi.

Tedavi Süresi Üçte Bir Oranında Kısaldı…

Yenilenme sonrasında, cihazın kendisi gibi robota dönüştürülen masası ve artan doz verme hızı sayesinde, tedavi süresi eskiye oranla üçte bir oranında kısaldı.

“Metal İşaretleyici Koyma” İşlemi Ortadan Kalktı…

Bu yenileme çalışması sonrasında akciğer ışınlamalarında “metal işaretleyici koyma” işlemi de ortadan kalktı. Birçok akciğer hastasında kullanılan bu girişimsel işlem çeşitli potansiyel komplikasyonları da beraberinde getiriyordu. Böylece, hem hasta ve hekim açısından, tedavi daha rahat bir şekilde gerçekleştirilecek; hem de tedaviden daha hızlı ve daha etkin sonuç alınacak.

CyberKnife, tümör çevresindeki normal dokulara en az radyasyon dozunu vererek maksimum koruma sağlarken, tümör dokusuna mümkün olan en fazla radyasyonu vererek yok olmasını sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde hastalar tedaviden hemen sonra günlük yaşamlarına dönebiliyorlar.

Her türlü kanserin radyoterapisinde kullanılan ve en son teknoloji ürünü olarak kabul edilen CyberKnife, tümör çevresindeki normal dokuların radyasyonla karşılaşmasını karşılaşmasını en aza indiren bir yöntem. CyberKnife, ağrısız ve operasyon gerektirmeyen bir tedavi yaklaşımı olarak nitelendiriliyor. Vücut içerisindeki tümör ya da hastalıklı alanlar duyarlı bir biçimde hedefleniyor ve yüksek radyasyon dozları verilerek öldürülüyor.

Hangi bölgelerde kullanılıyor?

CyberKnife beyin tümörlerinde etkili bir yöntem olarak nitelendiriliyor. Ayrıca tedavi olanağı bulunmayan beyin sapı ve omurilik tümörlerinde CyberKnife iyi bir seçenek oluşturuyor. Benzer şekilde CyberKnife, ameliyat şansını kaybetmiş hastaların tedavisine de olanak veriyor.

Bilgisayarlı tomografide görülen tümörün işaretlenmesinden sonra yaklaşık bir saat süren bir seansta; robot, tümörü bir cerrah titizliğiyle ışınlayarak tedavi ediyor. Başta beyin olmak üzere; beyin sapı, omurilik, akciğer, karaciğer, pankreas, böbrek üstü bezi, prostat gibi kanserlerin sık görüldüğü organlara ve bazı yumuşak doku tümörlerine yan etkisi minimum olan ışın tedavisi olanağı sağlıyor.