Genel SağlıkHABERLER

YENI YILDA GENÇLEŞMEK ISTEYENLERE ESTETIK ÖNERILERI

Yeni yılda daha genç ve güzel görünmenin hayalini mi kuruyorsunuz? Burnunuzu şekillendirmek, göğüslerinize çeki düzen vermek, kalınlaşan belinizi inceltmek, karnınızdaki yağlardan ve kepçe kulaklarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? O halde estetik cerrahinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz!

Minik bir müdahaleyle, fonksiyonelliği bozmadan güzel görünümlü bir burna sahip olabilirsiniz. Memelerinizdeki deformetiden şikayetçiyseniz; probleme uygun protezlerle hayalinizdeki memeye kavuşabilirsiniz. Liposuction yöntemiyle karın yağlarından kurtulurken belinizi de inceltebilirsiniz!

Medical Park Acarkent Kliniği Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cenk Şen, yeni yılda gençleşmek ve güzelleşmek isteyenlere estetik cerrahideki yöntemleri ve yeni gelişmeleri anlattı:

• HASTAYLA KARAR VERİLMELİ: Estetik plastik cerrahi ameliyatlarında, doktorun hastasının beklentilerini tam olarak anlaması başarıdaki en belirleyici etkendir. Doktorun bu beklentiler doğrultusunda, tıbbi ve cerrahi olarak yapılabileceklerin, hastanın beklentilerini ne ölçüde karşılayacağına hastasıyla birlikte karar vermesi gerekir.

• SİHİRLİ DEĞNEK BEKLEMEYİN: Plastik cerrahların ellerinde sihirli değnek olmadığı, cerrahi uygulamaların belli limitleri olduğu hiçbir zaman unutulmamalı. Tıbbi ya da cerrahi uygulama sonucundaki başarı, hasta ve doktor memnuniyetinin birlikte olmasıyla gerçekleşir. Bu nedenle; ameliyatların planlanmasında ve görüşmelerde öncelikle hastanın beklentileri öğrenilmeli. Sonrasında yapılabilecekler belirlenmeli.

• ESTETİK DEDİĞİN DOĞAL OLUR: Son yıllarda cerrahi teknik ve cihazlardaki gelişmelere paralel olarak plastik cerrahi uygulamalarında da ciddi değişiklikler olmuştur. Estetik cerrahi ameliyatlarında hedef; güzelliğin yanında doğallık, fonksiyonellik ve ameliyat edildiğinin anlaşılmamasıdır. Bu doğrultuda en fazla uygulanan estetik cerrahi ameliyatlarını şöyle sıralayabiliriz:

KÜÇÜK DOKUNUŞLA GÜZEL BURUNLAR

• KALKIK BURUN ESKİDENDİ: Rinoplastinin (estetik burun cerrahisi) tüm dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de en fazla uygulanan estetik ameliyat olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Eskiden küçük, dar ve ucu kalkık burunlar hedefleniyordu. Ancak artık fonksiyonelliği bozmadan yani hastaya solunum güçlüğü yaratmadan, probleme yönelik küçük müdahalelerle güzel görünümlü bir burun elde etmek önceliğimiz oldu.

• TAMPONLARI PROBLEM ETMEYİN: son yıllarda gelişen rinoplasti teknikleri sayesinde; hastalarımızın en büyük korkusu tamponlar artık ameliyatın türüne göre ya hiç konulmamakta ya da bu iş için özel üretilmiş, hastaya olabildiğince az rahatsızlık veren tamponlar kısa süreli olarak kullanılmaktadır.

• MORLUK VE ŞİŞLİK AZALDI: Yine anestezi tekniklerindeki birtakım gelişmeler, ameliyatlardaki seçicilik ve hedefe yönelik cerrahi; doku travmasını azaltarak, ameliyat sonrası morluk ve şişliklerin azalmasını ve iyileşme sürecinin daha problemsiz olmasını sağlamıştır. Burun ameliyatı sonrası kısa dönemde gündelik yaşama dönülebiliyor. Burnun son şeklini alması ise altı ay gibi bir süre gerektirir.

HAYALİNİZDEKİ GÖĞÜSLERE KAVUŞABİLİRSİNİZ

• Meme deformiteleri çok geniş spektrumda görülmektedir. Bunlar meme asimetrisi, küçüklüğü, doğumsal meme yokluğu ya da şekil bozukluğu, sarkma, meme büyüklüğü şeklinde sayılabilir. Bunların yanında kanser sonrası alınmış meme dokusunun yeniden oluşturulması da son yıllarda başarıyla gerçekleştirilmektedir.

• Yukarıda sayılanların içinde en sık meme büyütme ameliyatı yapılmaktadır. Memenin durumuna göre silikon ya da serumlu protezlerle küçük kesilerden girilerek meme planlanan şekline ve hacmine kavuşturulur.

SORUNA GÖRE PROTEZ

• Yine teknolojideki gelişmeye paralel olarak protez çeşitliliği ve kalitesi artmış ve neredeyse hastanın beklentilerini tam karşılayabilecek protezler üretilmiştir. Hacim kaybı ve sarkma derecesi gibi birtakım kriterlere bağlı olarak yerleştirilecek protezin hangi doku aralığına konulacağı önceden planlanır. Hastanın ölçümlerine göre uygun şekil ve ebatta protezler seçilir. Meme küçültme ameliyatlarında hastaların en çok korktuğu izler konusunda da; yeni gelişen ‘vertikal skar’ tekniğiyle uygulanan cerrahi sonrası, izler diğer tekniklere göre daha kısa olmaktadır.

ERKEKLER DE MEME KÜÇÜLTÜR!

• Yine sık karşılaştığımız bir durum da erkeklerde meme büyüklüğüdür. Hiç de nadir olmayan bu vakalarda yine hastanın değerlendirilmesi sonucu liposuction ya da meme başından bir kesiyle gerçekleştirilen doku çıkartılması ameliyatı yapılmakta ve hastalar kısa sürede işlerine dönebilmektedir.

SARKAN KARINLAR GERİLİYOR KALINLAŞAN BELLER İNCELİYOR

• Doğum sonrası ve aşırı kilo alıp verme sonucu karın bölgesinde oluşabilen yağlanma ve sarkmaları düzeltmek için karın germe ameliyatları uyguluyoruz. İç çamaşırı hattından yapılan bir kesiyle fazla yağ ve cilt dokusu çıkartılır. Bu dokuyla birlikte eğer ciltte çatlaklar varsa onlar da ciddi oranda azalmış olur. Operasyon esnasında karın duvarını güçlendirici dikişlerle bel çevresi de şekillendirilmiş olur.

• Bölgesel yağlanmalarda liposuction, uzun yıllardır plastik cerrahide kullanılan bir tekniktir. Liposuction bir kontur düzeltme ameliyatıdır; kilo verme amaçlı uygulanamaz.

ALINAN YAĞLAR BOŞA GİTMİYOR!

• Temel prensip vakum ve kanüller yardımıyla fazla yağların alınmasıdır. Son yıllarda ince ve özel kanüller kullanımı ve ‘tümesan’ teknik gibi birtakım cerrahi gelişmelerle; morluklar ve olası komplikasyonlar azalmış, başarı ve hasta memnuniyeti artmıştır.

• Yine son yıllarda sıkça başvurduğumuz yüz, meme ve vücutta birtakım bölgelere yağ enjeksiyonu için kullanacağımız yağ dokusunu liposuction esnasında aldığımız dokulardan hazırlıyoruz.

KEPÇE KULAKLARLA VEDALAŞMA ZAMANI GELDİ!

• Kepçe kulak deformitesi, kulak kepçesindeki kıkırdakların gelişim ve şekillenmesindeki bozukluktan ortaya çıkar. Bu deformitenin çok geç kalmadan ve okul çağı öncesinde (6-7 yaş) düzeltilmesi, aynı zamanda çocuğun psikolojisi için de önem taşıyor. Ancak bu yaşta ameliyat genel anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyonda kulak kıkırdakları şekillendirilir. Erişkin hastalarda lokal anestezi ile yapılan bir ameliyattır ve hastanede yatmayı gerektirmez.