BİLİNÇSİZ BİTKİSEL İLAÇ KULLANIMI ÖLDÜREBİLİR

Şifalı otlar, atalardan kalma reçetelerle üretilen bitkisel ilaçlar son yıllarda giderek büyüyen bir sektör haline geldi.

Uzmanlarsa isteyen herkesin reçetesiz alabildiği bu ilaçların bilinçsiz kullanımının tehlikeli olabileceği uyarısında bulunuyor.

Bitkisel ilaçlar dünyanın başka birçok yerinde, hemen hemen bütün eczanelerde, hiçbir reçete olmadan isteyen herkese satılıyor. Son yıllarda “genleriyle oynanmış gıdalar” akımıyla büyük bir rekabet içinde olan “doğal gıdalar ve doğal ilaçlar” akımı büyük bir sektör haline geldi.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırma, Amerikalıların yüzde 30’unun, İngilizlerin yüzde 20’sinin ve Almanların yüzde 75’inin bitkisel tedavi yöntemlerine başvurduğunu ortaya çıkardı.

ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİR

Ne var ki, giderek kullanımı artan bu bitkisel ilaçların bilinçsiz kullanımı tehlikeli de olabiliyor. Bazı bitkisel ilaçlar, reçeteyle satılan ilaçlarla birlikte kullanıldığında ortaya çıkan yan etkileri ölümcül bile olabiliyor.

BAZILARI FAZLASIYLA TOKSİK

Bitkisel ilaçları kullananların doktorların tavsiye ettiği ilaçları kullanmayı bırakması ve bitkisel ilaçların gereğinden fazla kullanılması da tehlikeli olabiliyor. Bazı bitkisel ilaçların fazlasıyla toksik olduğuna dikkat çeken uzmanlar, piyasadaki bitkisel ilaçların çoğunun da diğer ilaçlar gibi testlerden geçirilmediğini hatırlatıyor.

Bazı bitkisel ilaçların böbreklere, karaciğere zarar verdiğinin ve diğer ilaçlarla etkileşiminin tehlikeli olduğunun anlaşılması üzerine Avrupa Komisyonu bu ilaçların da diğerleri gibi testlerden geçirilmesi için adımlar atmaya hazırlanıyor.