Genel SağlıkHABERLER

YENİ YILA BAŞ AĞRISI İLE BAŞLAMAYIN: İŞTE 1 OCAK’IN İLACI

Her yılbaşında olduğu gibi bu yıl da yeni yıla keyifli bir başlangıç için sevdiklerimizle zengin sofralara oturacağız. Uzmanların beslenme uyarılarına rağmen gecenin keyfi ve eğlencesi içinde hem yemeğin hem de alkolün sınırlarını aşabiliyoruz. Universal Hastaneler Grubu’na bağlı Universal İtalyan Hastanesi Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dyt. Meltem Şeniz Toksoy “Yoğun alkol alınan gecelerin ertesinde ortaya çıkan baş ağrısı, mide bulantısı, yorgunluk, susuzluk hissiyle başa çıkmak zordur. Hissettiğimiz ve bizi rahatsız eden etkilerinin yanı sıra fazla alınan alkolün iç organlarımıza verdiği zarar zamanla ortaya çıkmaktadır” diyor.

Alkol ertesini daha az zararla atlatmak, mide ve karaciğeri korumak, toksik etkisini azaltmak için etkili bir karışım hazırlamanın mümkün olduğunu söyleyen Universal İtalyan Hastanesi Sağlıklı Beslenme Uzmanı Dyt. Meltem Şeniz Toksoy yeni yılın ilk günü için detoks formülünü verdi.

1 Ocak’ın ilacı:

1 litre suya,

 5 gr rezene

 5 gr zencefil

 1 demet maydanoz

 1 bütün limon

 2 kabuk tarçın

 10 gr hindiba kökü

ile hazırlanan çaydan, gün içinde öğün aralarında 1’er büyük bardak için.

“Yoğurt tüketin, zor durumda kalmadıkça ağrı kesici almayın”

Uyarıcı etkisi olan kafein sıvı kaybını ve midede asiditeyi artıracağından, fazla alkol tüketilen günlerden sonra kahve içmenin sanıldığı kadar doğru bir seçim olmadığını, etkisinin anlık olduğunu vurgulayan Dyt. Meltem Toksoy “Yağlı besinler bulantıyı arttıracağından tercih edilmemelidir. Yoğurt içindeki probiyotiklerle mide ve bağırsaklardaki şişkinliğe iyi gelecektir. Muz, kivi gibi C vitamini ve potasyum içerikli besinler vitamin kayıplarının önüne geçecektir. Ağrı kesici ilaçlar da asiditeyi artıracağından çok zor durumda kalınmadığı sürece tercih edilmemelidir. Gün içinde yenen yiyecekler sebze ağırlıklı ve hafif olmalıdır” diyor.