YENİ DOĞAN SORUNLU BEBEĞE HEKİM AZLIĞI

Yeni doğan sorunlu bebeğe hekim azlığı

Türkiye’de sorunlu yeni doğan bebeklerle uğraşan neonatoloji alanında yetişmiş az sayıda hekim ve personel bulunduğu ifade edildi.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülşen Erdem ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından, “kuvözde bebek” ölümlerine ilişkin haberlerle ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de sorunlu yeni doğan bebeklerle uğraşan neonatoloji alanında yetişmiş az sayıda hekim ve personel bulunduğu ifade edildi. Bu elemanların çok büyük özveri içinde ve yoğun hasta sayısına oranla yetersiz olanaklarla çalıştığını belirtilen açıklamada, Türkiye’de her yıl doğan bin bebeğin 26’sının, daha ilk bir ay içinde kaybedildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Bu ölümlerin engellenmesi için yeni doğan bebeklere bakım veren servislerin geliştirilmesi gereklidir. Gece gündüz yoğun bakım gerektiren bu hastalara müdahale eden hekim ve personelin kanıtlanmamış iddialarla yıpratılmaması için özen gösterilmelidir” denildi.

Yeni doğan ünitelerinde “sepsis”in (mikrobun kana karışması) dünyanın en iyi merkezlerinde bile gelişebildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Özellikle çok riskli ve yoğun bakım altında olan, zaten vücut bağışıklığı düşük bu bebeklerde kolaylıkla sepsis gelişebilir. Kısa sürede birçok bebeğin kaybına yol açabileceği için servis bir süre kapatılmak zorunda kalınabilir. Olayın ayrıntılarıyla incelenmeden ve kesin bilimsel kanıtlar olmadan basına bu şekilde yansımasının halen bebekleri yoğun bakım servislerinde olan aileleri büyük üzüntü ve paniğe sevk edeceği unutulmamalıdır. Bu olayın tümüyle incelenerek çıkacak kesin sonuçlara göre karar verilmesinin uygun olacağı kanısındayız.”