YENİ BAŞLAYAN ÇOCUKLARDA ‘OKUL FOBİSİ’

Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, “çocuk okula başlamadan önce ana sınıf ya da kreşe mutlaka gönderilmelidir” dedi.

Okuldan korktuğu için eve getirilen ya da cezalandırılan çocukta “okul fobisi” oluşma olasılığı yüksek.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eyüp Sabri Ercan, okula yeni başlayacak olan çocukların anne ve babalarına büyük görev düştüğünü belirterek, okulla yeni tanışacak çocuklarda “gerginlik”, “huzursuzluk” ve “isteksizlik” gibi belirtilerin görülebileceğini kaydetti.

Okula başladığı ilk günlerde uyumsuzluk gösteren ve okulu reddeden çocuklara anlayışla yaklaşmanın, sorunun çözümü açısından “son derece önemli” olduğunun altını çizen Yrd. Doç. Dr. Ercan aksi halde anne ve babaları, “istenmeyen sonuçların” beklediğini bildirdi. Ercan, çocuktaki okul korkusunun 10-15 gün içinde atlatılamaması durumunda anne ya da babanın çocukla birlikte okula gidip bir süre onunla aynı sırayı paylaşabileceğini ve zamanla da sınıf dışında çocuğuna desteğini sürdürebileceğini belirtti.

OKUL FOBİSİ Böyle bir durumda bir süre sonra çocuğun ailesine ihtiyacının kalmayabileceğini kaydeden Yrd. Doç. Dr. Ercan şöyle dedi: “Çocuk okulda ağlayıp gitmek istediğini söylediği zaman kesinlikle eve götürülmemelidir. Böyle durumlarda çocuğu başkalarıyla kıyaslamak ve dövmek de, çok yanlıştır. Çünkü bu kez çocukta (okul fobisi) oluşabilir. Okul korkusu birkaç ay sürerse fobiye dönüşebilir. (Okul fobisi), sık görülen bir sorundur. Maalesef, biz bu tür vakalara çok sık rastlıyoruz.”

Yrd. Doç. Dr. Ercan, okula başlamadan önce, ailenin çocuğu öğrenim göreceği okula götürmesinin, ayrıca çocukla birlikte okul alış verişi yapmasının, bu sorunun aşılmasına katkı sağlayacağını belirtti. Ercan, okul öncesi eğitim alan çocuklarda okul fobisinin görülmediğini belirterek, her ailenin çocuğunu mutlaka ana sınıf ya da kreşe göndermesinin önemine işaret etti.