Genel SağlıkHABERLER

YEMEK MASASINDA KAVGA ETMEYİN

Çocukların, yemek yemeyerek, kavga eden anne- babalarını ya da kardeşlerini cezalandırmak isteyebilecekleri belirtildi.

Prof. Dr. Mustafa Kendirci, çocukların sağlıklı beslenmelerini sağlamak için özellikle yemek masasında, aile bireyleri arasında kavgadan kaçınmak gerektiğini kaydetti.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kendirci, yemek masasında güzel bir ortam sağlanması gerektiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

YEMEK MASASINDA HUZUR SAĞLANMALI

“Çocuklar yemek yemeyi reddederek kavga eden anne-babalarını ya da kardeşlerini cezalandırmak isteyebilirler. Buna engel olmak ve çocukların sağlıklı beslenmelerini sağlamak için yemek masasında öncelikle huzur sağlanmalıdır. Çocukların yemeklerini bitirip bitirmedikleri kontrol edilmelidir. Yemeğe ara verirlerse bitirmeleri sağlanmalı, yemeğin cazibesini artırmak için farklı şekillerde sunulmalıdır. Özellikle 1 yaşındaki çocuklarının kendilerinin yemek yemelerine izin verilmelidir. Bu yaşta çocuklar kendileri yeme eğiliminde oldukları için masaya mutlaka tabak ve kaşık konmalıdır. Sandalyesi boyuna uygun olmalı ve yemek süresinin ortalama 30 dakikayı aşmasına izin verilmemelidir. Öğünlerden önce şekerli gıda yedirilmemeli, ara öğünler ana öğünün yerine geçmemeli, ana ve ara öğünün arası 2 saatten fazla uzamamalıdır.”

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI

Kendirci, çocukların yürümeye başladıklarında bir takım şeyleri de keşfetmeye başladıklarını, bu dönemde daha çok enerji harcayarak daha az kilo aldıkları için annelerin çocuklarının gelişmediğini sandıklarını kaydetti. Okul çağındaki çocukların okuldan döndüklerinde mutlaka doyurulması gerektiğine işaret eden Kendirci, “Ergenlik döneminde çocukların farklı sorunları vardır. Özellikle kız çocukları kilo aldıkları gerekçesiyle yemekten kaçınabilirler. Hasta olduklarında mutlaka yemek yemeye zorlanmalıdırlar. Bu dönemde kalori değeri yüksek gıdalar almaları sağlanmalıdır” dedi.

Kendirci, 6. ve 7. aylara doğru anne sütü kesilen süt çocuklarının ek gıdalara alıştırılmamaları halinde yeni tatları kabul etmeyebileceklerini, bu nedenle ek gıdalara zamanında başlanması gerektiğini bildirdi.