Genel SağlıkHABERLER

YAZ TATİLİNDE KENDİ HALİNE BIRAKILAN ÇOCUKLAR DAHA MUTSUZ.

Okulların tatile girmesiyle, uzun bir tatil dönemi çocukları ve ailelerini bekliyor. Çocukların yaz tatilini en iyi, verimli, her şeyden önemlisi keyifli ve mutlu değerlendirebilmesi için velilere önemli görevler düşüyor. Düşyeri dergisi yazarlarından Uzm. Klinik Psikolog Yasemin Meriç Kazdal, çocukla geçirilecek güzel zamanların, ileride onun hafızasına yerleşmiş güzel anılara dönüşeceğini ifade ediyor. Kazdal, tatilde çocuğa ödevlerini yapması, çalışması için baskı kurmak ya da onu tamamen kendi haline bırakıp zamanını boşa geçirmesine göz yummak yerine, birlikte oynayarak, konuşarak, eğlenerek verimli ve kaliteli zaman geçirilmesi gerekliliğinin altını çiziyor.

Çocuğun zihninde güzel anılar yaratmanın onu mutlu bir birey kılacağını belirten Kazdal, yaratılan güzel anıların çocuğu hayata sımsıkı bağlayacağını belirtiyor. Çocukla geçirilen zamanın uzunluğunun değil kalitesinin önemli olduğunu vurgulayan Kazdal, “Çocuğunuzu tanıyın, birlikte oyun oynayıp dünyasına girin, onu gözlemleyin. Birlikteyken samimi olun, dünyada olup bitenden haberdar edin.” önerisinde bulunuyor.

Çocuğuyla yaz tatiline hazırlanan velilere kolaylık sağlayacak, yeni fikirler üretmeleri için zemin hazırlayacak 100 pratik öneriyi Düşyeri dergisinde paylaşan Kazdal’ın tavsiyelerinden bazıları şu şekilde;

Birlikte kitap okuyun, okuduğunuz kitapla ilgili sorular sorun

Odasını birlikte düzeltin, toplayın

Beraber film seyredin. Filmin belirli sahnelerini konuşun

Beraber yemek yapın

Beraber hikayeler uydurun

Futbol oynayın

Resim yapın

Salona sandalyeler üzerine çarşaf atarak bir çadır ya da kutulardan kale yapın

Yürüyüşe çıkın

Lunaparka gidin