Genel SağlıkHABERLER

YAZ AYLARINDA GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMAK ŞART

Göz sağlığının korunması amacıyla yaz aylarında güneş gözlüğü kullanmanın şart olduğu ifade edildi.

Güneş gözlüğünün, gözleri ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarından korurken, aynı zamanda da göz kuruması ve toza karşı da bir siper vazifesi gördüğü belirtildi. Öte yandan güneş gözlüklerinin kaliteli olmaması durumunda göze yarar değil zarar verebileceğine de dikkat çekildi.

Son yıllarda atmosferin ozon tabakasının delinmesiyle yeryüzünün kısa dalga boylu ışın bombardımanına uğradığını ifade eden Marmara Üniversitesi (MÜ) Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Temel, ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların, katarakt ve “maküla dejenerasyonu”na (retinanın gören noktasında olan bir hastalık) neden olabileceğini bildirdi.

Kataraktın tedavisi olduğunu ancak kalıcı görme kaybına neden olan “maküla dejenerasyonu”nun tedavisinin mümkün olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Temel, ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarının mutlaka süzülmesi gerektiğini kaydetti.

Zararlı güneş ışınları nedeniyle cilt hastalıklarıyla birlikte göz hastalıklarında da artış beklendiğine dikkat çeken Prof. Dr. Temel, şöyle devam etti: “Yaz aylarında göz sağlığını korumak için güneş gözlüğü kullanmak şart. Bol güneşli bir iklim kuşağında yaşayan insanların güneşin zararlı ışınlarından korunmaları için güneş gözlüğü esastır. Ultraviyole ve kısa dalga boylu ışınların etkileri, yaşlı insanların üzerinde daha çok çabuk gerçekleşebilir. Yaşlı bir insan da, 3 yaşındaki bir çocuk da gözlerini zararlı güneş ışınlarından korumak için güneş gözlüğü kullanmalıdır. Güneş gözlüğü kamaşma, yanma, batma kızarıklık gibi yakınmaları da azaltacaktır. Güneş gözlüğü, gözleri ultraviyole ve kısa dalga boylu güneş ışınlarından korurken, aynı zamanda göz kuruması ve toza karşı da bir siper vazifesi görür. Özellikle rüzgarlı ve tozlu havalarda, gözyaşı kuruması ve göze yabancı bir maddenin kaçmasını engelleyerek, gözleri dış etkenlere karşı korur.”

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ STANDARDI

Prof. Dr. Temel, güneş gözlüklerinin kaliteli olmaması durumunda göze yarar değil zarar verebileceğine dikkat çekti. Seyyar satıcılarda satılan güneş gözlüklerinin göz rahatsızlıklarına hatta göz bozukluklarına neden olabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Temel, “Gözlük satın alırken, uluslararası standardizasyon sertifikalarına sahip olanlar tercih edilmeli. Bilinen bir üreticiden, markası belli olan gözlüklerden alınmalı. Göz sağlığı tehlikeye atılarak, sırf ucuz diye kalitesiz cam ve materyalden oluşan gözlüklere tenezzül edilmemeli.”