YAŞLILARA SAĞLIKTA ÖNCELİK

Sağlık Bakanlığı, sağlıklı ve aktif yaşlanan bir toplum oluşturma yolunda 65 yaş ve üzeri yaş grubuna yönelik sağlık hizmetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak üzere, yeni bir uygulama başlattı

Yaşlı Sağlığı Programı

Program, ülke genelinde tüm birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarını ve bunların hizmet bölgelerindeki 65 yaş ve üzeri nüfusu kapsıyor. Yapılan müracaatlarda yaşlılar bekletilmeden muayene edilecek.

3-9 Eylül 2002 tarihlerinde düzenlenecek Halk Sağlığı Haftası’nın konusu da “Yaşlı Sağlığı” olarak belirlendi. Program, ülke genelinde tüm birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarını ve bunların hizmet bölgelerindeki 65 yaş ve üzeri nüfusu kapsıyor. Buna göre, sağlık ocakları, ana-çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri, verem savaş dispanserleri ve hastanelere başvuran yaşlıların muayene ve bakımları, bekletilmeksizin yapılacak.

Bu arada, İHA muhabirinin Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden edindiği bilgilere göre, günümüzde yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve üstündeki yaş grubunun toplam nüfus içindeki oranı giderek artıyor. Son 30 yılda dünyadaki 65 ve daha yukarı yaşlıların sayısı yüzde 63 oranında artış gösterdi. Türkiye’de 1985 nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusun yüzde 4.2’sini 65 yaş ve üzeri nüfus oluştururken, bu rakam 1990 nüfus sayımına göre yüzde 4.3’e, 1995’de yüzde 4.7’ye ve 2000 yılında ise yüzde 5.6’ya yükseldi.

Türkiye’de yaşlılıkta yaşanan tıbbi ve sosyal sorunları ortaya çıkarmak amacıyla yapılan taramalar sonucunda, 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 90’ında genellikle bir kronik hastalık, yüzde 35’inde iki, yüzde 23’ünde üç ve yüzde 14’ünde dört veya daha fazla hastalık bir arada bulunduğu belirlendi. Yaşlı ölümleri de genellikle bu hastalıklara ve komplikasyonlara bağlı oluyor.