Genel SağlıkHABERLER

YALOVA, TERMAL’ E RUS AKINI

Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen Termal kaplıcaları, Rus turistlerin yeni gözdesi oldu.

Yalova’nın kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Termal, Rus turistlerin akınına uğruyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından işletilen Termal kaplıcaları, Rus turistlerin yeni gözdesi oldu. Yılda ortalama 5 bin Rus turistin geldiği ilçe, özellikle hafta sonları dolup taşıyor. Tesislerdeki tüm su kaynaklarını gezen turistler, özellikle Göz Suyu adı verilen yerden ayrılmıyor. Burada rehberlerin yardımıyla gözlerine şifalı suları damlatan turistler, yanlarında getirdikleri pet şişelere doldurdukları suları ise ülkelerine götürüyor. Cildi güzelleştirdiği söylenen kükürtlü buhar çıkışına da giden turistler, dakikalarca yüzlerini bu buhara tutuyor.

En çok rağbet gören yerlerden biri ise kükürtlü su olarak anılan ve romatizmal hastalıklara iyi gelen dere. Rus turistler dereye ayaklarını sokarken, havuzlardan da faydalanmayı ihmal etmiyor. Türkiye’yi ve Türk insanını çok sevdiklerini söyleyen Rus turistler, “Tesislerdeki her yeri geziyoruz. Türkiye’yi ve özellikle Termal’i çok beğendik. Seneye tekrar geleceğiz” diyerek memnuniyetlerini dile getiriyor.

Turizm acenteleri, Litvanya, Moldova ve Beyaz Rusya’dan gelen turistleri hafta içi ve hafta sonu düzenledikleri turlarla Termal’e getiriyor.