Genel SağlıkHABERLER

YALANCI EMZİKLERE DİKKAT!…

Ağlayan bebeği susturmanın en iyi yolunun yalancı emzik değil, ağlamaya neden olan ihtiyacı gidermek olduğu belirtildi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, yalancı emziklerin ağız için mikrop yuvası olabileceğini söyledi. Çocuklarda yalancı emzik alışkanlığı gelişmişse, emziğin temiz tutulması gerektiğini önemle vurgulayan Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, “Yere düşen emzik kaynatılmadan çocuğun ağzına verilmemelidir. Bunun için ağzı kapalı bir kapta yedek emzik bulundurulmalıdır. Bazı anneler yere düşen emziği kendi ağızlarına götürerek temizlendiğini sanıp tekrar bebeğe verirler. Bu davranış son derece yanlıştır. Çünkü anne farkına varmadan bazı mikropları ağzında taşıyor ve bu durum vücut direnci yeterince gelişmemiş olan bebeğin hastalanmasına yol açabilir” dedi.

Bebeklere yalancı meme verilip verilmemesinin tartışılan bir konu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, “Ancak prematüre bebeklerde emme refleksi gelişmediği için, emme refleksinin yanında tutma refleksinin gelişmesi için yalancı meme verilmesi yararlıdır. Emme ihtiyacı en fazla 3-4 ay arasında daha belirgindir. İlk 3 ayda bebekler ellerini ağızlarına becerili bir şekilde götüremezler. Bu nedenle bazı araştırıcılar, emme ihtiyacının en yüksek olduğu aylarda mama saatlerinden sonra bebeğe yalancı meme verilmesini, ihtiyacın yalancı meme ile karşılanmasını, aksi takdirde bebeğin elini ağzına götürmesi ile ileride bırakılması çok daha zor olan parmak emme alışkanlığının kazanılabileceğini ileri sürmektedirler” diye konuştu.

“Bebeğe yalancı meme verilmesi düşünülüyorsa, bu işe bebek parmağını emmeyi öğrenmeden önce başlanmalıdır” diyen Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, “Çünkü bebek bir kez parmak emme alışkanlığını edinirse bu alışkanlıktan kolay kolay vazgeçmeyecek ve yalancı memeyi kabul etmeyecektir.

Yalancı memeye başlamışsa bu devamlı olarak sürdürülmemelidir. Bebek ağzıyla emecek bir şeyler arıyor, parmaklarını, ellerinin sırtını ve hırkasının kollarını yakalıyorsa bebeğe yalancı meme verilir. Bebeğe yalancı meme uyanık olduğu saatlerde verilmelidir. Bebek uyuyana kadar meme ağzında tutulmalı, uyuduktan sonra meme ağzından alınmalıdır” şeklinde konuştu.

Yalancı memelerin birden bire bıraktırılması yerine zamana yayılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Şükrü Küçüködük, şöyle devam etti:

“Bebeklerin çoğu 3 ila 5. aya kadar yalancı memeden vazgeçmeye isteklidirler. Ancak bazı bebekler 1 hatta 2 yaşına kadar yalancı memeyi bırakmak istemezler. Çocuk bu alışkanlığı bırakmakta gecikirse kesinlikle zorlanmamalıdır. Memelerin kaybolduğu söylenmeli, çocuk ile alay edilmemelidir. Çocuğun bu alışkanlığı çeşitli oyunlarla kandırılmaya çalışılmalı ve bu da yavaş yavaş yapılmalıdır.”