WHO: KUŞ GRİBİNİ CİDDİYE ALIN

Dünya Sağlık Örgütü, kuş gribinin insandan insana geçmeye başlayabileceği uyarısında bulundu.

New York – Kuş gribine karşı çeşitli ülkeler alarma geçmiş bulunuyor. Son olarak ABD ve Fransa, önceki gün kuş gribi salgını riski karşısında alarma geçti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Lii Jong-Vuuk, New York’ta BM zirvesi sürerken düzenlediği basın toplantısında, H5N1 adlı kuş gribi virüsünün göçmen kuşlardan ya da kümes hayvanlarından insanlara bulaşarak öldürücü olabildiğini, ancak şimdiye kadar virüsün insandan insana bulaşmadığını hatırlattı.

Vuuk, “Ancak bu, virüsün insandan insana asla bulaşmayacağını göstermiyor. Aksine, bunun olabileceğini düşündüren ipuçları var” diye konuştu. Kuş gribine karşı çeşitli ülkeler alarma geçmiş bulunuyor. Son olarak ABD ve Fransa, önceki gün kuş gribi salgını riski karşısında alarma geçti.

Dünya Sağlık Örgütü, büyük bir salgın halinde bugünkü aşı üretiminin yetmeyeceğini düşünüyor.

ABD, bu konuda dünya çapında strateji geliştirmek için uluslararası girişimde bulundu. Bu bağlamda; ABD, Arjantin, Avustralya, Kanada, Japonya, Rusya, Çin, Malezya, Singapur, İngiltere,Kamboçya, Yeni Zelanda, Hindistan, Nijerya, Tayland ve Vietnam yetkililerinin katılımıyla toplantılar yapılacak.