VİOXX’UN ÖLÜMCÜL ETKİLERİ RESMİLEŞTİ

Türkiye’de Vioxx ilacından 4 bin kişinin yaşamını yitirmiş olabileceği savunuluyordu. RTÜK doktoru Hayati Bice, Sağlık Bakanlığı`na verdiği raporu bu iddiayı destekliyor.

Vioxx isimli romatizma ilacını kullanan

19 RTÜK personelinde kalp krizi, şuur kaybı hipertansiyon atağı görüldü

Çocuk Sağlığı ve Hasktalıkları Uzmanı ve RTÜK doktoru Hayati Bice, Vioxx adlı romatizma ilacını kullanan 19 RTÜK personelinde kalp krizi, şuur kaybı ve hipertansiyon atağı görüldüğünü Sağlık Bakanlığı`na rapor etti.

RTÜK doktoru Hayati Bice, Sağlık Bakanlığı`na verdiği raporda, basında Vioxx ilacının ölümcül etkilerinin yer aldığı haberlerin çıkmasının ardından bu ilacı kullanan 19 Üst Kurul personelinde inceleme yaptığını belirtti.

Bice, bu kişilerin 2`sinde ciddi yan etkilerin görüldüğünü ve hastalara acil müdahale edildiğini kaydetti.

Yan etkilerin en önemlilerini kalp krizi, hipertansiyon atağı ve şuur kaybı olarak tanımlayan Bice raporda, “Bu iki personel dışında Üst Kurul`da çalışan yaklaşık 400 personelde bu derece ağır seyreden İstemik Kalp Hastalığı gözlememiş olmamız 4 yılı aşkın süredir kurum tabipliği yapan birisi olarak bana tıbben ve istatistiki olarak da anlamlı gelmiştir“ dedi.

Basında yer alan haberlerde, Türkiye`de Vioxx ilacından 4 bin kişinin yaşamını yitirmiş olabileceği savunulmuştu. Söz konusu ilaç geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı.