VEREMLE SAVAŞTA PİLOT BÖLGE: ÖDEMİŞ

Dr. Adnan Kepenç, ”veremle mücadelede gözetimli tedavi yöntemine başladık” dedi.

İzmir’in Ödemiş İlçesi tüberküloz (verem) ile mücadelede pilot bölge seçilirken, Dünya Sağlık Örgütü’nün öneri ve desteğiyle “gözetimli tedavi” dönemi başlatıldı.

Ödemiş Verem Savaş Dispanseri Başhekimi Dr. Adnan Kepenç, verem hastalığının 6 ile 8 aylık kesintisiz tedavi gerektirdiğini, ilçede 40 hastadan 26’sının köylerde yaşaması nedeniyle tedavilerini aksattıklarını belirtti.

Bu durumun yarattığı sakıncaları ortadan kaldırmak için “gözetimli tedavi” uygulamasına geçildiğini kaydeden Dr. Kepenç, şöyle konuştu: “Hastalarımızı beldelerde sağlık ocakları, sağlık ocağı olmayan köylerde ise ilköğretim okullarında öğretmen, muhtar, imam ya da emekli memurların gözetimine veriyoruz. Hasta her gün gözetmeninin yanına giderek, ilaçlarını alıyor ve gözü önünde içiyor. Uygulamayı ciddi tutuyoruz ve yakında işi veya başka sebeplerle gözetmene gidemeyenlerin ayağına giderek ilaç kullanımını sağlamaya çalışacağız.”

Kendi haline bırakılan hastaların, genellikle ilk 10 günlük dönemden sonra iyileşme belirtileri üzerine tedaviyi yarım bıraktıklarını anlatan Kepenç, bu durumda 6-8 ayda 200 milyon liraya mal olacak tedavi bedelinin de 25-30 ayda 30 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.