VARİS KADINI SEVİYOR

Ege Üniversitesi Kalp-Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Önol Bilkay, geçmiş yıllara oranla varis vakalarında yüzde 40 artış olduğunu söyledi.

Bilkay, toplar damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan varisin, genetik yatkınlığın yanı sıra ayakta çok kalmaya bağlı olarak gelişen bir hastalık olduğunu hatırlattı. Toplardamar yapısı bozuk olan kişilerde varisin görülme olasılığının yüksek olduğunu belirten Bilkay, bu hastalığın orta yaşlarda ve daha çok kadınlarda görüldüğünü dile getirdi. Bilkay, ‘Kadınların erkeklere oranla biraz daha hareketsiz oluşu bu hastalığı tetikleyen faktörlerden biridir. Uzun süre sabit pozisyonda ayakta kalınması durumunda kanın toplar damarlardan kalbe pompalanması zorlaşıyor. Bu da hastalığa ortam hazırlıyor’ diye konuştu.

Hamilelikteki risk yüksek

Kadınların, özellikle hamilelik sonrası dönemde bu hastalığa yakalanma olasılığının yüksek olduğunu kaydeden Bilkay, çalışma hayatına atılan kadınların sayısının çoğalması ve nüfustaki artış nedeniyle varis vakalarının sık görülmeye başladığını söyledi. Prof. Dr. Önol Bilkay, ‘Varis vakalarında geçmiş yıllara oranla yüzde 40 artış var. Bu hastalık daha çok doktor, öğretmen ve kasaplarda kendisini göstermektedir’ diye konuştu. Toplardamarda biriken kanın pıhtılaşma riskinin bulunduğunu belirten Bilkay, pıhtının bulunduğu yerden koparak akciğerlere kadar ulaşması durumunda akciğer enfarktüsünün meydana gelebileceğini kaydetti. Bilkay ‘Pıhtı eğer akciğerde büyük bir damarı tıkamışsa hastanın şok ya da ölümle karşılaşma olasılığı var. Varis hastalığında toplar damarlarda iltihap oluşabiliyor’ dedi.