HAMİLE KALMADAN CİNSİYET ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?

Bursa’nın Mudanya İlçesi’ne bağlı Güzelyalı Beldesi’nde görev yapan bir hemşire, kadınların hamile kalmadan önce, doğacak bebeklerinin kız ya da erkek olacağını bildiğini öne sürdü.

Mudanya’da, “cinsiyet kahini” olarak anılan Fatma Güler, Bulgaristan’dan 1980 yılında Türkiye’ye geldiğini, cinsiyet öğrenme tekniğini Sofya’da çalıştığı hastanedeki bir profesörden öğrendiğini anlattı.

Hamilelikte cinsiyet tespitinin yapılabildiğini, ancak kendisinin tespiti kadınlar hamile kalmadan önce yapabildiğini savunan Güler, bugüne kadar yaklaşık 600 kadının hamile kalmadan önce doğacak bebeğinin cinsiyetini tahmin ettiğini iddia etti.

Tahminlerinde yanılma payının sadece yüzde 1 olduğunu, onların da eşlerin doğum tarihlerini kendisine doğru söylemelerinden kaynaklandığını sandığını belirten Güler, şunları söyledi: “Bunun için vücutta hiçbir şey yapmıyorum. Ne dokunuyorum ne dinliyorum ne de ilaç veriyorum, ama tahminlerim doğru çıkıyor. Yeter ki, anne ve baba aday adaylarının doğum tarihi kesin olsun. Kadınla erkeğin doğum tarihlerinin kesin olması ve evlilik olması gerekiyor. Doğum tarihlerindeki bir günlük sapma, yanlış sonuca iter. Ayrıca bu tespiti yaptıracaklar, 18-38 yaş arasında olmalılar. Bana gelen kişiden gerekli bilgileri aldıktan sonra bir takım hesaplamalar yapıyorum ve doğum yapacaksa bebeğinin cinsiyetinin ne olacağını söylüyorum.”

İNTERNETTEN HİZMET

Güler, “meslek sırrı” olduğu için cinsiyet tespitini nasıl yaptığını açıklamayacağını, bu işi parayla yapmadığı için kapısının herkese açık olduğunu belirterek, kendisinin tahminde bulunduğu kadınların, hamile kaldıklarında ultrasonda bebeklerinin cinsiyetini öğrenince şaşırdıklarını ve memnuniyetlerini dile getirdiklerini kaydetti.

Bu arada, Güler, “anne babaların doğum tarihleri kesin olmak kaydıyla” internet adresine gelen talepleri de yanıtladığını anlattı.

DOKTORDAN TEPKİ

Öte yandan, Zübeydehanım Doğumevi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Melih Sezgen, Fatma Güler’in iddiasına “Böyle bir şey olamaz” diyerek tepki gösterdi.

Dünyada hamilelik öncesi cinsiyet belirleyici bir yöntemin bulunmadığını kaydeden Sezgen, “Tıbbi gelişmeler sayesinde hamilelik sırasında ultrason başta olmak üzere çeşitli yöntemlerle cinsiyet tespit edilebiliyor. Ancak hamilelik öncesinde cinsiyet tespitinin yapılması mümkün değil. Sadece tüp bebek vakalarında hamilelik öncesi spermleri ayırarak cinsiyet tespiti yapılabiliyor” dedi.