VAJİNİSMUS NEDİR?

Cinsel İsteksizlik

Vajinusmus hastalarında ortaya çıkan kasılmalar bir anda gelişir ve tamamen istem dışıdır. Bu kasılmaları kadın asla kontrol altında tutamaz. Kadın eşini ne kadar çok severse sevsin birlikte olmak istesin bunu bir türlü başaramaz.

Çoğu vajinismus ile karşı karşıya kalan kadınlar evlenmeden önce eşleri ile uzun yıllar birliktelik yaşadıklarını ve evlendikten sonra ortaya çıkan bu soruna anlam veremedikleri yönünde açıklamalarda bulunurlar.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Ayşe Duman vajinismus hakkında bilgiler veriyor

Vajinismus Nasıl Gelişir?

Vajinismusta cinsel birlikteliğe başlangıçta her şey normaldir. Kadında vajina bölgesinde ıslanma gerçekleşir ve kadında birliktelikten oldukça zevk alır. Ama yine erkeğin cinsel organı kadına temas ettiği an itibari ile istemsiz kasılmalar başlayarak kadın ya bacaklarını kapatır ya da eşini iter. Bu durum tamamen kontrolsüz bir şekilde gelişir.

Vajinismuslu kadın cinsel beraberlik anında çok acı çekeceğine inanır ve refleks olarak bilinçaltında kendini korumaya alır. Kendini korumaya alan kadının vajina bölgesinde oluşan kasılmalar nedeni ile ya beraberlik hiç olmaz ya da tam anlamı ile acı dolu bir beraberlik olur.

Aşağıdaki videoda Op. Dr. Ayşe Duman Vajinismusun tedavi yöntemlerini anlatmaktadır

Vajinismus Sadece sizin Sorununuz Değil

Çoğu vajinismus ile karşı karşıya kalan çift vajinismus sorununu yalnızca kendilerinin yaşadığına inanır ve bu durumu kimse ile paylaşamaz. Çoğu çift bu durumun zaman içinde ortadan kaybolacağına inanır ve bu nedenle tedaviye pek yaklaşmaz. Tedavi yoluna gitmeyen çiftler her beraberlikten sonra büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve cinsel birliktelik aralığını uzatmayı tercih ederler. Bazen nasıl olsa başarısız olduklarını düşünerek uzun zaman cinsel birlikteliği denemezler. Kısacası ilk evlendiklerinde birbirlerine karşı cinsel beraberlik arzulayan çiftler ilerleyen zaman içinde cinsel isteksizlik yaşayabilir.

Vajinismus sorunu ile karşı karşıya kalan çiftlerin tedavilerini ihmal etmesi durumunda zaman içinde birbirlerine karşı geri dönüşü olmayan uçurumlar oluşturabilir.