UZMANINDAN SERİNLEME ÖNERİLERİ

Aşırı sıcakların yaşandığı şu günlerde uzmanlar, serinleme konusunda vatandaşlara önerilerde bulunuyor.

Bugünlerde sıcaklarla mücadeleyi kazanmanın yolunun, gerekli tedbirleri almaktan geçtiğini belirten uzmanlar, “Sıcaklar her geçen gün kendini daha fazla hissettiriyor. Güneşin çok daha yoğun bir şekilde kendini gösterdiği bu aylarda nefes alamama, ateş basması, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik gibi şikayetler herkesi rahatsız ediyor. Sıcakların etkilerini en aza indirmek çok da zor değil” dedi.

Uzmanlar, sıcakla mücadelede doğru beslenmenin önemine dikkat çekerek, “Yaz mevsiminin gelmesi ve sıcakların artmasıyla birlikte başta çocuklar, yaşlılar ve hamileler olmak üzere herkesin farklı bir beslenme şeklini benimsemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Beslenme ve Diyet Uzmanı Hacer Kaya, “Yaz aylarında sıvı kayıpları çok olduğu için bol su tüketimi yapılmalıdır. Günde 2-2.5 litre su tüketilmelidir. Spor yapanların, ağır işlerde çalışanların su tüketimini arttırması gerekir. Ayran, mineral dengesini oluşturduğu için yaz aylarında daha çok tüketilmelidir. Alkol ise yaz aylarında ancak tok karnına alınmalıdır” dedi.

Yaz aylarında bol bol sıvı tüketmenin yanı sıra özen gösterilmesi gereken başka noktalar da bulunuyor. Uzmanlara göre, özellikle dışarıda tüketilen tavuk ve sütlü ürünlerin tazeliğinden emin olmak gerekiyor. Uzmanlar, yaz aylarında ağır yemekler yerine bol sebze ve meyvenin tercih edilmesini belirtiyor.

Güneşten sakının

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek tek başına sıcağın etkilerini azaltmıyor. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken başka noktaların da bulunduğunu ifade eden Acıbadem Hastanesi Bakırköy İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Karaaslan ise, sıcaklara karşı tedbir almak isteyenlere şu tavsiyelerde bulundu:

“Saat 11.00 – 15.00 arası güneşe çıkmamaya özen gösterilmeli. Güneşlenme esnasında kesinlikle güneşten koruyucu ürünler sürülmeli. Özellikle açık tenliler 30 dereceden aşağı koruma faktörü kullanmamalı. Kronik hastalıkları olanlar yaz aylarında sağlık kontrollerine daha fazla dikkat etmeli. Bu dönemlerde hastalıklarında farklılıklar gözlenebildiği için şikayetlerinde artış olduğu takdirde bir hekime başvurulmalı.”

Sıcaklarla ilgili olarak insanları en fazla korkutan riskin beyin kanaması olduğunu ifade eden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ziya Akar da, “Sıcak ortam ile beyin kanamaları arasında direkt bir ilişki olduğu gösterilememiştir” dedi. Akar, “Ancak sıcağın tansiyon yükselmesine neden olabileceği ve dolayısıyla beyin kanaması geçirmiş olan hastalarda tekrar kanama olasılığını arttırabileceği kabul edilmektedir. Aslında sıcağın su kaybına neden olması dolayısıyla ortaya çıkan güneş çarpması benzer bir klinik tabloya neden olduğu için bazen beyin kanaması ile karıştırılır” açıklamasında bulundu.

Yazın güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğle saatlerinde yüksek tansiyonlu, damar sertliği olan, daha önce kanama geçirmiş kişilerin dikkatli olmaları, daha serin yerlerde bulunmaları ve su bol bol su içmelerini öneren uzmanlar, klima konusunda da vatandaşları uyardı. Uzmanlar, klimanın yakınında uzun süre durmanın, bel ve boyun ağrılarına neden olduğunu belirtti.