Genel SağlıkHABERLER

ÜZERİNİZDEKİ YORGUNLUĞU MATE ÇAYI İLE ATIN

Hava değişiminden kaynaklanan yorgunluğu ve halsizliği gidermek için doğal çözümlerden yararlanılabilir. Mate yaprağı içeriğindeki kafein ve kafein türevi maddeler sayesinde bu etkilerden bir nebze de olsa sıyrılıp daha dinç bir zihne sahip olmanızı sağlıyor. Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, mevsim değişimlerinin insan vucüduna olan etkisinin son derece önemli olduğunu ve bu etkileri hafifletmek için mate çayı içilebileceğini belirtiyor.

Güney Amerika ülkelerine özgün bir bitki olan Mate, içeriğindeki kafein maddesine bağlı olarak bölge halkı tarafından tonik çay olarak zihinsel ve fiziksel yorgunluğun giderilmesinde yararlanılıyor. Asit içeriğine bağlı olarak uyarıcı etkisi de bulunan Mate’nin idrar söktürücü özelliği ve taşıdığı kafein türevleri nedeniyle de terletici ve tonik etkileri bulunuyor.

Prof. Dr. Erdem Yeşilada, özellikle mevsim değişikliklerinde ve zayıflama programlarında hem vücuda enerji ve zindelik vermek, hem de vücuttan sıvı atılımını sağlamak için mate yaprağından faydalanılabilineceğini söylüyor. Yeni yayınlanan bir çalışmada üç ay süre ile mate verilen ve yüksek yağlı diyet ile beslenen deney hayvanlarında süre sonunda mate verilen grupta diğer gruplara göre kilo artışının belirgin miktarda daha az olduğu (adipozite belirgin derecede düşük), kan şekeri, lipit ve kolesterol seviyelerinde belirgin derecede düşme sağlandığı gözlenmiş. Ancak kafein içeriği nedeniyle kalp ve damar hastalarında tansiyonu yükseltebileceği, ülser hastalarında mide asitliğini artırarak rahatsızlığa yol açabileceği göz önüne alınarak fazla miktarda kullanılması önerilmemektedir. Mate çayını önerilen miktarlarda kullanıldığında herhangi bir risk bildirilmemiştir.