UYUŞTURUCUDA HAP TEHLİKESİ

Uyuşturucuda Hap Tehlikesi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde görevli üst düzey bir yetkiliden alınan bilgiye göre, gelişen teknoloji sayesinde uydu fotoğraflarıyla tespit edilen haşhaş ve hintkeneviri ekili tarlalar, gerekli müdahaleler yapılarak yok ediliyor.

Uluslararası düzeyde “insanlık suçu” olarak kabul edilen uyuşturucuya üretim aşamasında gerçekleştirilen bu müdahalenin yanı sıra üretimin de zor olmasından dolayı, son yıllarda “doğal uyuşturucu” sınıfında yer alan eroin, kokain ve esrar gibi maddelerin ticaretinde büyük düşüş gözleniyor.

Bir hektar ekili alandan alınan ürünle ancak 50 kilogram eroin elde edilirken, Kolombiya ve Kamboçya ile birlikte ağırlıklı olarak uyuşturucu üretilen Afganistan’da, 1999 ve 2000 yıllarında 480-500 bin hektarlık alanda yapılan haşhaş ve hintkeneviri ekimi geçen yıl 21 bin hektara kadar düştü.

Afganistan’da üretilen uyuşturucu maddelerin Avrupa’ya nakli ise, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Balkan, Kuzey Karadeniz ve Akdeniz rotalarından yapılıyor. Balkan rotası üzerinden geçen yıl gerçekleştirilen nakillere müdahale eden güvenlik kuvvetleri yaklaşık 5 ton uyuşturucu madde ele geçirirken, terör örgütü PKK’nın çökertilmesiyle Balkan rotasından Avrupa’ya giden uyuşturucu miktarında yüzde 40 oranında düşüş yaşandı. Buna karşın, Rus mafyası tarafından kullanılan Kuzey Karadeniz rotasında ise 3 kat artış gözlendi.

Uyuşturucu tacirleri”nin bir bölümü de, ekimi ve naklinde büyük zorluklar yaşadıkları doğal uyuşturuculardan vazgeçerek, Hollanda, Bulgaristan ve Romanya çıkışlı uyuşturucu ve uyarıcı nitelikteki haplara yöneldi. Bir odada milyonlarca üretilebilen sentetik uyuşturucular, kolay taşınması ve Batı Avrupa’da ucuz olmasından dolayı “zehir tacirleri”nin tercihi arasına girdi.

Polisin “gelecekteki en büyük tehlike” olarak gördüğü sentetik uyuşturuculardan, sadece “Ecstasy”nin 280 çeşidi bulunduğu belirlendi. Tıpta kullanımı olmayan ve insan üzerinde fiziki gevşeme, cinsel arzuları hareketlendirme ve zayıflama gibi etkileri bulunan bu haplar, Türkiye’de yasadışı yollardan tanesi 10 ile 15 milyon lira arasında satılıyor.

Polis, tüketimi genellikle eğlence yerleri ve gece kulüplerinde yapılan bu haplardan geçen yıl 200 bin adet ele geçirdi. Bu tür uyuşturucuların henüz Türkiye’de “tehdit edici unsur” haline gelmediğini vurgulayan polis yetkilisi, İngiltere’de bir haftada 40 milyon adet “Ecstasy” hapı tüketildiğine dikkat çekti.

Aynı yetkili, ileriki yıllarda bu maddenin Türkiye’de de yaygınlaşacağı düşüncesiyle önlem alınması için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.