Genel SağlıkHABERLER

UÇARKEN SAĞLIĞINIZA DİKKAT!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, uçakla seyahat edenleri sağlıkları konusunda uyarıyor. İşte Mutluer’e göre uçması sakıncalı kişiler ve uçaktayken dikkat edilmesi gereken konular…

Son yıllarda, havacılık sektöründeki gelişmeler ve havayolu şirketlerinin sunduğu uygun imkanlar uçakla ulaşımı tercih edilir ve popüler bir hale getirdi. Dolayısıyla daha fazla insan uçakla seyahat eder oldu. Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, Eylül ayının bayrama denk gelişiyle uçakla seyahat edenlerin sayısında artış olacağı gerçeğinden de yola çıkarak, havada yaşanacak sağlık sorunlarıyla ilgili uyarılarda bulunuyor. Uçmak, pek çok kişi için sorun teşkil etmezken, bazıları içinse sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. İşte Mutluer’e göre uçması sakıncalı kişiler ve sağlık sorunlarına sebep olabilecek durumlar…

Kulaklarınızda enfeksiyon varsa uçmayın!

Medline Operasyonlardan Sorumlu Direktörü Dr. Barış Mutluer, uçak yolculuğu yapması sakıncalı olabilecek kişileri şöyle sıralıyor;

– 7 günlükten küçük bebekler
– Hamileliğinin son haftasında olanlar
– Birden fazla bebeğe hamileyken son 8 haftanın içinde olanlar
– Ciddi ya da bulaşıcı hastalık taşıyanlar
– Koroner damar rahatsızlığı ya da doğumdan gelen kalp hastalıkları, kalp yetmezliği, ritim bozukluğu olanlar
– Kontrolsüz hipertansiyonu olanlar
– Ciddi solunum sistemi hastalığı olanlar
– Sinüs, kulak veya burun enfeksiyonu olanlar
– Yolculuktan kısa bir süre önce felç, kalp krizi ya da ameliyat geçirmiş olanlar
– Orak hücreli anemisi olanlar
– Ciddi psikiyatrik hastalığı olanlar.

Dr. Barış Mutluer’e göre scuba-diving yapanların da aynı gün içerisinde bir kereden fazla dalış yapmış ise 24, tek dalış yapmış ise 12 saatten önce uçmaması gerekiyor.

Uçak yolculuklarında en sık karşılaşılan sorunlar ve önlem önerileri:

– Kabin içi hava basıncı:

Kulak zarı, orta kulaktaki basınç ile dışımızdaki basıncı dengeler. Uçağın iniş ve kalkış anında olduğu gibi bir dengesizlik olduğu zaman kulak ağrısı oluşur. Bu durumu bertaraf edebilmek için; kalkış ve inişlerde sakız çiğnemek, ağzı açıp kapamak, bebekler içinse emme hareketini yaptırmak faydalı olacaktır.

– Oksijen azlığı (Hipoksi):

Uçak içi hava basıncı normalde alıştığımızdan daha düşük olduğu için kanın oksijen seviyesi de biraz düşer. Bu durum özellikle kansızlık ve solunum yolları rahatsızlığı olan kişilerde sıkıntı yaratabilmektedir. Uçuş sırasında, uçakta bulunan maskeler aracılığıyla oksijen kullanımı mümkün olsa da seyahat öncesi doktorla görüşerek uçuşa uygunluk görüşü almak faydalı olacaktır.

– Kabin içi nem dengesi:

Uçaklarda nem genelde düşüktür. Bu durum da; ağız, burun ve gözlerde kuruluğa sebep olabilir. Bunu en aza indirmek için, uçuş öncesi ve sırasında bol miktarda sıvı almak iyi bir çözüm yoludur. Yanı sıra cildi nemlendirici krem, burun kuruluğu için saline solüsyonlar kullanmalı, lens yerine ise gözlük tercih edilmelidir.

– Hareketsizlikten kaynaklanan dolaşım sıkıntıları ve kan pıhtıları (venöz tromboz):

Özellikle uzun süreli yolculuklarda, hareketsizlikten dolayı kan bacaklarda toplanır ve bu durum da su toplanmasına ve adale tutulmasına sebep olur. Hareketsizlik sebebiyle kan dolaşımının yavaşlaması kan pıhtılarının gelişmesine uygun ortam sağlar. Eğer pıhtı, akciğere giderse öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı hatta ölüme bile yol açabilmektedir. Uçakta olduğunuz yerde ya da uçak içinde dolaşarak egsersiz yapmak, varis çorabı giymek ve seyahatin birkaç hafta öncesi doktorunuza danışarak alıma başlanacak magnezyum hapı ya da heparin enjeksiyonları pıhtı oluşumunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Pıhtı oluşması ihtimali yüksek olanlar:

o Venöz tromboz ya da akciğer embolisi öyküsü olanlar
o Hamileler
o Kanserli kişiler
o Bazı genetik kan hastalıkları olanlar
o 40 yaş ve üzerinde olanlar
o Kalp yetmezliği olanlar
o Uçuştan kısa bir süre önce, özellikle batın ya da bacak ameliyatı geçirmiş olanlar
o Hormon tedavisinde olanlar ya da doğum kontrol hapı kullananlar
o Kol ve bacaklarında hareket etmede sıkıntıları olanlar
o Obezite
– Jet-lag:

Kıtalar arası, okyanus aşırı uçuşlarda yaşanan, vücudun uyku saatlerinin değişmesinden dolayı vücut dengesinin bozulmasıdır. Bu durumu önlemek ya da hafifletmek için şunlar önerilebilir;

o Uçuş öncesi çok iyi uyumuş olmak ve uçuşta da uyumak
o Uçuştan önce ve uçuş sırasında hafif gıdalarla beslenmek, alkol alımını minimum seviyede yapmak
o Bol su içmek
– Uçuş korkusu:

Uçuş öncesi kesinlikle doktorunuz ile görüşerek tavsiye edeceği sakinleştirici ilaçlar ile seyahate çıkılması en uygun olandır.