Genel SağlıkHABERLER

TUZ ÜRETİCİLERİNİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdür Yardımcısı Münip Üstündağ, Türkiye’deki 216 tuz üreticisinden sadece 19’unun iyotlu tuz ürettiğini belirterek, “İyot eksikliği nedeniyle ülkemizde her 3 kişiden 1’i guatr hastası” dedi.

Üstündağ, Konya, Adana, İçel, Aksaray, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Ankara, Burdur, Osmaniye’de faaliyet gösteren 50 tuz üreticisi ile Konya’da, “Tuz Üreticilerini Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi.

Üstündağ, tuz üretiminde, insan vücudunun gelişimi için hayati öneme sahip olan iyot maddesinin üretilen sofralık tuzların içine katılmamasının, başta guatr olmak üzere özellikle çocuklarda birçok hastalığa neden olduğunu bildirdi. iyot’un özellikle çocuklar için çok önemli olduğunu söyleyen üstündağ, iyot eksikliğinin çocuklarda zeka geriliği, büyüme gelişimi bozukluğu, cücelik, okul çağında başarısızlık gibi bir çok olumsuz sonuçlara yol açtığını kaydetti.

İyot eksikliğin, her yaşta görülebilen guatr hastalığının yanında hamile kadınlarda düşüklere, ölü doğumlara ve bebeğin özürlü doğmasına neden olduğunu da belirten Üstündağ, “İyot yetersizliğinin neden olduğu hastalıkları tedavi etmek hem zor hem de çok pahalıdır. Buna karşılık iyotlu tuz kullanmak, hem sağlıklı hem de ucuzdur” diye konuştu.