TUZ TERÖRDEN DAHA TEHLİKELİ

Bilim adamları tuzu, başta aşırı tansiyon ve şişmanlık olmak üzere, bir çok temel rahatsızlığın en önemli sebebi olarak görüyor.

İngiliz doktorların istatistikler üzerinde yaptıkları araştırmanın sonuçları, tuzun terörden daha tehlikeli ve öldürücü olduğunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, dünyada kişi başına günlük 12 gram olan tuz tüketimi 3 grama düşse, her yıl kalp krizi ve inme sebebiyle hayatını kaybedenlerden en az 52 bini hayatta kalacak.

Londra`daki St George Hastanesi`ne bağlı araştırmacılara göre, tuz tüketimi azalırsa, her yıl inme yüzünden hayatını kaybedenlerden 20 bin 500`ü ve kalp krizi sebebiyle ölenlerden de 31 bin 400`ü kurtarılabilecek. Araştırma, kişi başına tuz tüketiminde yüzde 1`lik bir düşüşün bile her yıl 6 bin insanın hayatını kurtarabileceğini söylüyor. İngiltere`de her yıl kalp krizi ve inme sebebiyle yaklaşık 250 bin insan hayatını kaybediyor. Bilim adamları tuzu, başta aşırı tansiyon ve şişmanlık olmak üzere, bir çok temel rahatsızlığın en önemli sebebi olarak görüyor.