Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE ALZHEIMER DERNEĞİ “21 EYLÜL DÜNYA ALZHEIMER GÜNÜ”NDE HASTALIĞA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve hastalık konusunda toplumu bilinçlendirmek amacıyla 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde Şişli Alzheimer Gündüz Yaşam Evi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Hastalıkla ilgili önemli bilgilerin verildiği toplantıda tanı ve tedavi konularındaki gelişmelere de değinildi.

Alzheimer hastalığına dikkat çekmek ve toplumu hastalık konusunda bilinçlendirmek amacıyla çeşitli projelere imza atan Türkiye Alzheimer Derneği 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantı, Türkiye Alzheimer Derneği başkanı Prof. Dr. Murat Emre, başkan yardımcısı Prof. Dr. Işın Baral Kulaksızoğlu ve Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu’nun katılımıyla Türkiye Alzheimer Derneği’nin Şişli Belediyesi iş birliğiyle Okmeydanı’nda açtığı Alzheimer Gündüz Yaşam Evi”nde gerçekleşti. Alzheimer hakkında bilgilendirmeler yapılarak hastalığın ciddiyetine, yaşlanan nüfusa paralel olarak toplumda artışına ve erken teşhisin önemine dikkat çekilen toplantıda Prof. Dr. Murat Emre hastalıkla ilgili gelişmelere de değindi.

Türkiye Alzheimer Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre toplantı sırasında yaptığı konuşmada, “Ülkemiz nüfusunun giderek yaşlanmasıyla yaşlılığın en sık hastalıklarından Alzheimer Hastalığı’nın önemi giderek artıyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 400 bin Alzheimer hastasının olduğu tahmin ediliyor. Erken teşhisin büyük bir önem taşıdığı hastalıkla ilgili halkı bilgilendirmenin ve gelişmelerin duyurulmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Alzheimer hastalarının hayatlarını kolaylaştırmak, sosyalleşmelerini sağlamak ve hasta yakınlarına yardımcı olmak amacıyla Şişli Belediyesi işbirliğiyle “Alzheimer Gündüz Yaşam Evi”ni kurduklarını ve hizmete açtıklarını söyleyen Prof. Dr. Murat Emre, “Derneği kurduğumuz ilk günden beri Alzheimer hastalarının yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Hastalığın toplumdaki bilinirliğinin arttırılması için birçok proje gerçekleştiriyoruz. Novartis ve Ali Poyrazoğlu ile birlikte hayata geçirdiğimiz “Bir Gün Alzheimer Olursam” ve “Alzheimer Sahnede” gibi çok önemli ve dikkat çekici projelerin yanı sıra düzenlediğimiz eğitim ve etkinliklerle de toplumu bilgilendirmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

Şişli Belediyesi Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu ise bakımevlerinin önemine değindi. Alzheimer hastalarının günlük ihtiyaçlarını ve bakımlarını üstlenecek merkezlere büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Eroğlu, Alzheimer Derneği ile birlikte açmış oldukları “Şişli Alzheimer Bakımevi”nin bu ihtiyacı karşılamak konusunda önemli bir adım olduğunu belirterek bu tarz yerlerin çoğaltılması için çalışmaların sürdürüleceğini kaydetti.

Türkiye Alzheimer Derneği, Novartis ilaç firması ve Ali Poyrazoğlu işbirliğiyle Nisan ayında hayata geçirilen “Alzheimer Sahnede” projesinin final oyunu ise 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü vesilesiyle Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi Gazenfer Özcan Sahnesi’nde oynandı.

Türkiye Alzheimer Derneği, hasta yakınlarına destek olmak amacıyla evde bakım, hasta yakını eğitimleri, sertifikalı hasta bakıcı kursu ve çay saatleri gibi birçok etkinlik düzenliyor. Ayrıca hastalıkla ilgili bilinmeyenlerin duyurulması amacıyla Türkiye’de bir ilk olarak Ulusal Alzheimer Kongresi’ni düzenliyor. Her yıl projelerine bir yenisini ekleyen Dernek, Alzheimer hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini yükseltmeyi ve hastalıkla ilgili farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Alzheimer Hastalığı hakkında:

Toplumun bütün gruplarını, soysal sınıf ve coğrafi bölge ayrımı olmaksızın etkileyen Alzheimer hastalığı, 65 yaş ve üzeri kişilerin yaklaşık %5 inde, 85 yaş ve üzeri kişilerin ise yaklaşık %30’unda görülüyor. Dünyada 24 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 300 bin Alzheimer hastası bulunduğu tahmin ediliyor. Toplumun yaşlanmasına paralel olarak vaka sayıları hem dünyada hem Türkiye’de çoğalıyor. Toplum arasında çoğunlukla yaşlılıkta normal algılanan unutkanlıkla özdeşleşip geç teşhise neden olan hastalık, beyin hücrelerini ilerleyici ve geri dönülmez bir şekilde harap ediyor. Hastalıktan koruyan ya da hastalığı tamamıyla durduran bir tedavi yöntemi henüz olmayan Alzheimer’a karşı günümüzde uygulanan tedaviler hastalığın bazı belirtilerini azaltarak hastanın hayatını rahatlatmak ve hastalığın klinik seyrini yavaşlatmaktadır. Son zamanlarda, hastaların tedavilere uyumlarını artırmak ve tedavi sürelerini optimize edebilmek için yeni uygulama yöntemleri de geliştirilmiştir.