Genel SağlıkHABERLER

TOBB EKONOMİ VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ KURULUYOR

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) bünyesinde tıp fakültesi kurulacak. Ankara Söğütözü’nde bulunan Mesa Hastanesi’ni satın alan TOBB, hastaneyi tıp fakültesine çevirmeyi planlıyor.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) bünyesinde tıp fakültesi kurulacak. Ankara Söğütözü’nde bulunan Mesa Hastanesi’ni satın alan TOBB, hastaneyi tıp fakültesine çevirmeyi planlıyor.

Fakülte için YÖK’e başvuruya hazırlanan TOBB-ETÜ, hastaneyi uluslararası standartlarda bir araştırma merkezine dönüştürecek. Merkez kampüsün yakınında bulunan Mesa Hastanesi, 100 yatak kapasitesine ve 8 ameliyathaneye sahip. Hastanenin ismi TOBB-ETÜ Hastanesi olarak değiştiriliyor.

Hastane, 100 yatak kapasitesi ve 8 ameliyathane ile hizmet sunuyor. Ağız ve Diş Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Gastroenteroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Göz Hastalıkları ünitelerinin yanı sıra Anestezi ve Reanimasyon, Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Dermatoloji, Endokrinoloji, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Genel Cerrahi, Göğüs Hastalıkları, İç Hastalıkları, Kalp Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Nöroloji, Nöroşirürji, Ortopedi ve Travmatoloji, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Üroloji branşlarında hastalarına hizmet veriyor. Bunlara ek olarak, Kalın Bağırsak Hastalıkları Tanı ve Tedavi Birimi, Omurga ve Omurilik Hastalıkları Tanı ve Tedavi Birimi, Karaciğer – Safra Kesesi – Pankreas Cerrahi Birimi, Meme ve Endokrin Cerrahisi Birimi gibi özel üniteleri bulunuyor. Radyoloji, Biyokimya ve Mikrobiyoloji Laboratuarlarının yanında Patoloji Laboratuarı yer alıyor.

TOBB Başkanı ve TOBB-ETÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tıp fakültesi bünyesinde dünyaca ünlü bir araştırma merkezi oluşturacağız. Böylece sağlık endüstrisi için ara eleman yetiştirmeyi, diğer fakültelerimizde olduğu gibi beyin göçünü tersine çevirmeyi ve doktor yetiştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu ise “Mesa Hastanesi’ni çok daha önemli ve gurur verici bir noktaya taşıyacaktır. Mesa Hastanesi, tıp alanında bir eğitim yuvası olacaktır.” dedi.