TIR HASTANE DİYARBAKIR’A GÖNDERİLDİ

Sağlık Bakanlığı, Irak operasyonuyla ilgili hazırlıklar çerçevesinde, içinde ameliyathanesi de bulunan TIR hastaneyi Diyarbakır’a gönderdi.

Bakanlık tarafından hastane şeklinde hazırlanan 2 TIR’dan biri Diyarbakır’a gitti. Araçta, tüm tıbbı donanımın yanı sıra küçük cerrahi müdahalelerin yapılacağı bir ameliyathane de bulunuyor.

Sınıra yakın illerdeki hastane ve sağlık ocaklarında eksik olan tıbbi malzeme ve sarf malzemeleri, aşı, serum, nükleer silah kullanılması durumunda oluşması muhtemel trioid kanseri vakalarına karşı kullanılacak iyot tabletleri ve kimyasal silah tehlikesine karşı kullanılan enjektörlü atropinden oluşan malzemeler ile mülteciler için aile planlaması malzemeleri, Diyarbakır’a gönderilmek üzere 3 gün önce kamyonlarla yola çıkarıldı.

Bu malzemeler, Diyarbakır’dan, olası göç dalgasına karşı “sorumlu” Şırnak, Mardin, Batman, Hakkari ve Van illerine gönderilecek.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı, bölgede kurulacak 50 yatak kapasiteli seyyar cerrahi hastanesi için 573 kalem tıbbi cihaz, tıbbi sarf malzemesi, ilaç, aşı ve serum satın almak için pazarlık usulü ihale açtı. Tüm tıbbi cihaz ve malzemelerin sahra koşullarına uygun olmasını isteyen Bakanlık, ihaleyi 24 Mart 2003 Pazartesi günü yapacak.