THEODORA VAKFI, ÇOCUKLARA UMUT OLMAYA DEVAM EDİYOR!…

THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı, Hastanedeki Çocukların Geçirdikleri Zor Anlara Mutluluk Katmayı Sürdürüyor.

Hastanelerde kısa veya uzun dönemli tedavi gören çocukların acılarını hafifleterek, onların eğlenmelerine ve gülmelerine yardımcı olmayı hedefleyen THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı, sınır, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin çocuklar için artistik, eğlendirici, yaratıcı ve neşeli aktiviteler gerçekleştiriyor. THEODORA Vakfı tarafından özel olarak seçilmiş ve yetiştirilmiş gösteri sanatçıları olan 8 Palyaço Doktor, 2005 yılı içerisinde İstanbul’daki 6 hastaneye 700 ziyaret gerçekleştirdi.

Şu an için sadece İstanbul’daki hastanelerde hizmet veren veren Theodora Vakfı, bu yıl içersinde ziyaret edilen hastane ve çocuk sayısını arttırmayı hedefliyor. Palyaço Doktor programını uzun vadede Türkiye genelinde, tüm hastanelerdeki çocuk kliniklerine yaymayı planlayan vakıf, bu hizmeti hastanelere ücretsiz olarak sunuyor. Profesyonel sanatçılar olan Theodora Sevgi Doktorları, geçen yıl tam 24.931 çocuk ve refakatçi aileyi ziyaret ederek hikayeler, müzik ve sihirbazlik oyunlarıyla hoş vakit geçirmelerini sağladılar.

Profesyonel sanatçılar olan ve halihazırda sihirbazlık, rol yapma, hikaye anlatma, mim ve balon heykeltraşlığı gibi çeşitli sanatsal becerilere sahip ‘Palyaço Doktorlar’, hastane ortamında çalışabilmeleri amacıyla özel eğitimlerden geçmektedirler. Hasta bir çocuğa ve çocuğun ailesine nasıl yaklaşılması gerektiğini bilmek vakıf çalışmaları için büyük önem taşıdığından Theodora sevgi doktorlarına, hastane prosedürleri, enfeksiyon kontrolü, fiziksel ve psikolojik hastalık bilgileri, hastaların psiko-sosyal geçmişlerinin göz önüne alınması ve hastanelerde bulunan pediatri servislerinin yapısı ile ilgili konularda tıbbi eğitimler verilmektedir. Görevleri en iyi hizmeti devamli olarak verebilmek olan ‘Palyaço Doktorlar’ çocuk hakları ve hasta gizlilik kuralları çerçevesinde çalışarak herhangi bir terapi veya tibbi müdahalede bulunmamaktadırlar.

THEDORA ÇOCUK VAKFININ HEDEFİ BÜYÜK…

1993 yılında, İsviçre’de André ve Jan Poulie kardeşler tarafından, anneleri Theodora Poulie’nin anısına kurulan vakıf, Türkiye’de 2000 yılından beri THEODORA Çocuk Hizmetleri Vakfı adıyla hizmet veriyor. Türkiye dışında 8 ülkede daha faaliyet gösteren Palyaço Doktor Projesi ile 108 Theodora Palyaço Doktoru, toplam 87 hastaneye her hafta periyodik ziyaretler yaparak çocukları mutlu ediyorlar. Türkiye genelinde, tüm hastanelerdeki çocuk kliniklerine ‘Palyaço Doktor’ programını yaymayı hedefleyen vakıf çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Hedef, ulaşılan hastane ve hasta sayısını arttırmak…