Genel SağlıkHABERLER

TEK AMELİYATLA HEM KATARAKT HEM YAKIN SORUNUNDAN KURTULABİLİRSİNİZ

KATARAKT AMELİYATI SIRASINDA GÖZ İÇİNE TAKILACAK ÇOK ODAKLI MERCEKLER İLE NET GÖRÜN!

Tıp dilinde “presbiyopi” adı verilen yakını görememe sorunu, ilerleyen yaşlarda kader olmaktan çıkıyor. 45 yaş sonrasında, kataraktı olan kişiler, tek ameliyatla yakın probleminden de kurtuluyor. Dünyagöz Ankara Hastanesi’nden Prof. Dr. Fatih Karel katarakt ameliyatı sırasında göz içine yerleştirilen multifokal(çok odaklı) mercekler ile hastaların gazete okumak, cep telefonundaki küçük yazıları görmek gibi günlük aktivitelerini rahatça yapabildiğini vurguladı

Metropol hayatının bir getirisi olan ileri teknolojinin de tetiklediği yakını görememe sorunu, her insanda yaşa bağlı olarak standart şekilde artıyor ve 60’lı yaşlarda tepe noktasına ulaşıp, hayatı zorlaştırıyor. İlerleyen yaşla birlikte mevcut görme sorununa bir de katarakt eklenince hayat daha da zorlaşıyor. Oysa yakını ya da uzağı görmeme sorunu multifokal merceklerle kolaylıkla giderilebiliyor.

Multifokal merceklerin dünyada uzun zamandır kullanıldığını ve yakını ya da uzağı görmede en güvenilir yöntemlerden biri olduğunu belirten Dünyagöz Ankara Hastanesinden Prof. Dr. Karel , merceklerin, katarakt ameliyatında kolaylıkla göz içine yerleştirilebildiğini vurguladı.

Prof. Dr. Karel, hastanın tek bir ameliyatta gözlükten kurtulmasını sağlayan multifokal mercekler ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınıp yerine birden fazla odaklama kabiliyeti olan mercek konulmaktadır. Son yıllarda yapılan yeni dizayn mercekler ile başarı oranı çok arttırmıştır. Tedavide özel dizayn edilmiş mercekler kullanılmaktadır. Bu merceklerde çeşitli halkalar mevcuttur. Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlar. Böylece görmeyi sağlayan gözdeki sarı noktanın üzerine hem uzaktaki hem de yakındaki görüntüler net olarak düşmektedir. Hastalar buna çok kısa sürede adapte olarak uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulabilirler.”

Multifokal mercekler katarakt ameliyatı sırasında takılıyor

Tedavinin bir diğer avantajının da katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda hem kataraktı yok etmesi hem de uzak ve yakın görme problemine basitçe çözüm bulmuş olması olduğunu belirten Prof. Dr. Karel, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: “Multifokal göz içi mercek yerleştirme tekniği tamamen bir katarakt cerrahisidir. Standart katarakt ameliyatında ne yapıyorsak multifokal mercek cerrahisinde de aynı işlemleri uyguluyoruz. Katarakt cerrahisinde hastanın göz içinde bulunan doğal mercek çıkartılarak, yerine gözün içyapısına uygun ve hastanın görmesini iyileştirecek bir mercek yerleştirilir. Bu durumda hasta okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalır. Biz, bu cerrahide farklı olarak, standart bir mercek yerleştirme yerine multifokal mercekleri göz içine yerleştiriyoruz.”

Multifokal mercekler kimlere uygulanmalı?

Bu tedavi için hasta seçiminin çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Karel, “hasta için uzağı mı yoksa yakını mı görmek önemli, buna dikkat edilmelidir.” Dedi. Prof. Dr. Karel ayrıca hasta seçiminde hastanın pupil boyutlarının ve sarı nokta adı verilen makulada bazı nedenlerle oluşabilecek bozuklukların önem taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Karel, “Bu mercekler, öncelikle katarakt olan hastalara uygulanabilmektedir. Kataraktı olan hastalar ayrıntılı bir muayeneden geçirildikten sonra gözlerinin yapısı uygunsa bu mercekleri kullanabiliyoruz. Her hastanın gözü bu tip bir ameliyata uygun olmayabilir. Kataraktı olup gözlüğü yaşantılarından tamamen çıkartmak isteyen kişiler multifokal mercekler sayesinde günlük rutin işlerinizi gözlüksüz yapabilecek hale gelebiliyor. Bu ameliyat öncesinde hastanın detaylı bilgilendirilmesi çok önem taşıyor. Katarakt ve refraktif cerrahide deneyimli bir hekimin, ameliyatın gerçekleştirildiği kurumun ve tabii ki doğru merceğin ve uygun hastanın seçimiyle yapılacak bu ameliyattan hasta da hekim de en iyi sonucu alıyor.” dedi.