Genel SağlıkHABERLER

TECAVÜZE KARŞI YENİ PREZARVATİF

Güney Afrika’da tecavüzcülere karşı üzerinde diş yerine geçen kancalar bulunan “kadın prezervatifi” geliştirildi.

Daily Mail’in haberine göre, yıllardır medikal araştırmalar yapan Sonnet Ehlers isimli Güney Afrikalı bir doktor tarafından geliştirilen ve “Rape-aXe” adı verilen kadın prezervatifinin üzerinde diş yerine geçen ve penetrasyon sırasında penise takılan kancalar bulunuyor.

Ehlers, 20 yaşlarındayken ‘nefes alan bir ceset gibi’ diye nitelediği bir tecavüz kurbanı ile tanışması üzerine bu prezervatifi geliştirmek için kolları sıvamış. CNN’e verdiği röportajda Ehlers, “Orada dişlerim olsaydı diye düşündüm ve günün birinde insanlara yardım edebilecek bir şey yapacağıma kendi kendime söz verdim” diyor.

Kullanan kadınlara hiçbir rahatsızlık vermeyen “dişli prezervatif”, buna karşılık tecavüzcü erkeğin hayatını cehenneme çeviriyor.

Kancalar ancak doktor yardımıyla çıkarılabiliyor

Dişli prezervatifteki kancalar bir kez erkek cinsel organına takıldığında, tecavüzcü can acısıyla geri çekilse bile kendiliğinden çıkarılamıyor. Sadece bir doktor yardımıyla çıkarılabiliyor.

Doktor Ehlers’in ifadesine göre, dişli prezervatif çıkarılmaya çalıştıkça erkek cinsel organının içine daha fazla gömülüyor. Tecavüzcünün tuvaletini yapması ve hatta yürümesi sırasında bile büyük acı veren dişli prezervatif ancak tıbbi müdahale ile sökülebiliyor.

Dolayısıyla hastaneye gitmek zorunda kalan tecavüzcü zorunlu olarak yakayı ele veriyor.

Doktor Ehlers, futbol maçları dolayısıyla tecavüz olaylarının biraz daha artması beklenen ülkede deneme amaçlı olarak 30 bin prezervatifin kadınlara bedava dağıtıldığını açıkladı. Denemelerin tamamlanmasında sonra dişli prezervatifler 1.50 sterlinden (yaklaşık 3.5 TL) satılacak.

Doktor Ehler’e göre, “dişli prezervatifler”in daha çok “şüpheli randevulara” gitmek zorunda kalan kadınlar tarafından kullanılacağını açıkladı.

Ancak yeni buluş bazı eleştirileri de beraberinde getirdi. Bazı güvenlik uzmanları bu uygulamanın tecavüz sırasında şiddeti daha da kışkırtabileceğini belirtiyor.